HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Aşı karşıtları için kısıtlamalar yolda

30.07.2021 00:00:00
'Aşı karşıtları için kısıtlamalar yolda ' seslendirme dosyası:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşısı tamamlanmamış kişilerin aktif Covid-19 vakalarındaki oranını ilk kez açıkladı. Bakan'ın açıklamasına göre şuan aktif vakaların yaklaşık yüzde 87'si aşısı tamamlanmamış kişiler. Mevcut aktif vakalar içinde tam aşılı olup hastalığa yakalananların oranı yüzde 5'ten az. Hastanede yatan hastaların yüzde 95'i de aşısı tamamlanmamış kişiler.

Kurban Bayramı'ndan bir gün önce vaka sayısı 7 bin 667 iken, 9 gün içinde bu sayı 22 bin 291'e fırladı. 

4 Temmuz, vaka sayısının en düşük olduğu gün olarak kayıtlara geçmişti, 4 bin 418. 

1 Temmuz'dan sonra kısıtlamaların kaldırılması sonrası bugünkü geldiğimiz nokta maalesef içler acısı. Vakalarda 1 ayda yaklaşık 6 kat artış olmuş. Uzmanlar böyle giderse sonbahardan itibaren hiç görülmemiş bir tabloyla karşı karşıya kalabileceğimizi, altını çizerek vurguluyorlar. 

Henüz aşılamada istenilen seviyeye çıkmadan kısıtlamaların büyük ölçüde kaldırılması, vatandaşların maskelerini indirmeleri ve alabildiğine sosyalleşmeye gidilmesi bugünkü maruz kaldığımız tabloyu karşımıza çıkardı. 

Üstüne üstlük bir de mülteci akınına maruz kalıyoruz. Kaçak yollarla ülkemize akın akın gelen göçmenlerin koronavirüsün bilmem hangi varyantını getirdiğini nereden bileceğiz?

Gidişat gösteriyor ki, sonbaharda yeniden kısıtlamalar geri gelecek. Bu da esnafın idam fermanı anlamına geliyor. Ayrıca okulların açılmasına yaklaşık 1 ay kalmışken koronavirüs tablosunun füze gibi fırlaması okulların nasıl açılacağını her veliye sorgulatıyor. 

Bir buçuk yıldır okula gidemeyen öğrencilerin bu yıl da okula gidememe durumuyla karış karşıyayız. Her şeye rağmen okulları açmak ise bile bile ölüme davetiye çıkarmak anlamına gelmiyor mu?

Bir de aşı karşıtlığı veya aşı tereddüdü yaşayanların durumu var. Bu aşı karşıtlığı toplumsal olarak bağışıklık kazanmamızın önündeki en büyük engel. Bunu ben söylemiyorum, bunu Sağlık Bakanlığının verileri söylüyor. "Şu an Türkiye'deki aktif vakaların yüzde 87'si aşılarını tamamlamayan kişilerden oluşuyor. Hastanede yatan hastaların da yüzde 95'i yine aşılarını tamamlamayan kişiler." 

Anlayacağınız Sağlık Bakanı diyor ki, aşı karşıtlığı yüzünden yeniden kısıtlamalar gelecek, dükkanlar kapanacak, sokağa çıkılamayacak, hafta sonları evlere kapanılacak, çocuklar okula gidemeyecek; yoğun bakımlar dolup taşacak, sağlık çalışanları tulumların içinde terden sırılsıklam olacak...

Özgürlüğe evet ama başkasının özgürlüğünün kısıtlanmasına sebep olmaya hayır. Bu yüzden bugün tartışılan konuların başında, aşı olmayanlara yasak getirilmesi var. 

Bazı hukukçular öncelikle konunun kamusal alan ve özel alan olmak üzere ayrılarak değerlendirilmesi gerektiğini, kamusal alan yani kaynağını anayasadan alan, temel hak ve özgürlüklerin kamu hizmeti boyutunun yasal bir düzenleme olmaksızın sınırlandırılmasının mümkün olmadığını savunuyor. 

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen ise tehlikeli salgın hastalık kabul edilen Covid-19'a karşı getirilecek aşı zorunluluğunun, 'Temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması' başlıklı Anayasa madde 13'e uygun olacağı görüşünde. Sayın Şen, "Düzenlemeler ve içtihatlar ışığında zorunlu aşı uygulamasının getirilmesi mümkündür" diyor. Anayasanın ilgili hükümleri ile 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nda işaret edilen düzenlemeler doğrultusunda, olası bir zorunlu aşı uygulamasının getirilmesi halinde, Anayasaya aykırılığın oluşmayacağı sonucuna varılabilir, diyor.  

Pek çok ülkede aşı pasaportu ya da son 48-72 saat içinde alınmış bir negatif test sonucunun olması zorunluluğu uygulanıyor. Bilim Kurulu üyeleri de, benzer önlemler eğitim döneminin başlaması ya da vaka sayılarına göre daha erken bir dönemde bizim ülkemizde de gerekli olacaktır, görüşünde. 

Bir de bütün bunların üzerine ülkenin ekonomik olarak uğrayacağı zararlar hesaba katıldığında, aşı karşıtlarına kısıtlamalar getirilmesi kapıda diyebiliriz. 

Öyle anlaşılıyor ki, bu sene alışılan gelen kısıtlamalara ilave olarak aşı karşıtlarına uygulanacak özel kısıtlamalar da eklenecek. Bu süre içerisinde koronadan ölecek olanlara da şimdiden Allah'tan rahmet diliyorum.

 
Eyüp Kabil / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.