HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

20'li yaş akımı bir istihbarat operasyonu mu? Şifrenizi paylaşmaktan farkı yok!

Akımın kişisel bilgilerden sonra insan yüzlerini kopyalamak için başlatılan bir istihbarat operasyonu olduğu yönünde iddialar ortaya atıldı
06.05.2021 12:02:00
20'li yaş akımı bir istihbarat operasyonu mu? Şifrenizi paylaşmaktan farkı yok!
20'li yaş akımı bir istihbarat operasyonu mu? Şifrenizi paylaşmaktan farkı yok!
Sosyal medyayı 20'li yaş fotoğraf akımı kapladı. Ünlü ünsüz hesabı olan herkes 20'li yaşlardaki fotoğraflarıyla şimdiki fotoğraflarını yanyana paylaşıyor. Ancak bu konuda uyarılar gelmeye başladı. Bu akımın kişisel bilgilerden sonra insan yüzlerini kopyalamak için başlatılan bir istihbarat operasyonu olduğu yönünde iddialar ortaya atıldı.
Milliyet'te yer alan bir habere göre uzmanlar "bu şekilde veri toplanıyor" uyarısı yaptı.
 
İşte bu uyarılardan iki örnek:

Batuhan Özcan -  Syntonym'in kurucusu
"20'li yaş challenge" akımından yüz tanıma sistemi üzerine çalışanlar yararlanabilir. Çünkü çözmeye çalıştıkları sorunlardan biri de yaşlanmanın oluşturduğu yüzdeki değişikliklere karşı algoritmaya direnç kazandırmak. Bu akım doğrudan bu amaçla başlatılmıştır demek zor ama bundan faydalanabilecekleri çok aşikar. Facebook ve Instagram daha önce '10 yıl challenge' yapmışlardı. İnsanın her yaş dönümünü kayıt altına alıyorlar. Farklı algoritmalar oluşturuyorlar. Bu uygulamanın tamamen veri toplama amaçlı olduğunu söyleyemeyiz ama bu kadar veri de çok rahatça kullanılabilir. Bu tarz uygulamalarda dikkatli olmak veri paylaşmamak gerekir. Çünkü ileri teknolojilerde banka hesabımıza ya da evimize yüz tanımayla girebiliriz. O zaman bu veriler kullanılabilir. Bunun, şifrenizi paylaşmaktan farkı kalmıyor."
 
Alev Akkoyunlu - Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü
"Kişinin şimdiki haliyle 20 yaşlarındaki halinin değişiminden, yapay zeka algoritmalarını besleyecek istatistiki veriler oluşturulabilir. Bu konuda ırk analizi yapıldığı şeklinde çeşitli spekülasyonlar var. Ancak bu çok uç bir olay. Faceapp gibi uygulamalar için önemli bir veri olabilir. Algoritmaları besleyen bu veriler, 20 yaşındaki birinin de aynı şekilde nasıl yaşlanacağını gösterebilen bir uygulamaya dönüşebilir. Bu tarz uygulamalarda şu an için bilinen bir risk yok ama geleceğin teknolojisinde olabilir. İstihbarat servisleri, son fotoğrafı 20 yaşında çekilmiş birinin 40-50 yaşında nasıl gözükeceğini görebilir"
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.