HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

AB Arnavutları dıslıyor

01.07.2001 00:00:00
Avrupa Birliği (AB) tarafından Makedonya'ya daimi temsilci olarak atanan François Leotard, temaslarda bulunmak üzere geldiği Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Cumhurbaşkanı Boris Traykovski ile biraraya geldi.

Leotard, Cumhurbaşkanlığı'nda yaklaşık bir saat süren görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, "Traykovski ile AB ile ilişkiler başta olmak üzere anayasal konularda uzun uzun konuştuk" dedi.

Görüşmenin ardından yazılı bir açıklama yapan Traykovski, AB temsilcisine, ülkede anayasa değişikliği yapılmasını isteyen Arnavut milislerle masaya oturmayacağı konusunda yaptığı önceki konuşmalarına atıfta bulunarak, "Müzakere masasında sadece Makedonya'nın meşru bir biçimde seçilmiş temsilcilerine yer vardır" dedi. 4 aylık bir süre için Makedonya'ya gelen Leotard, Üsküp'e hareketinden önce, Makedon hükümetinin Arnavut milislerle diyalog başlatması gerektiğine ilişkin açıklamalarını düzelterek, "Avrupa'nınkonumunda bir değişiklik yok, yalnızca siyasi partilerin meşru temsilcilerinin temsil hakkı bulunmaktadır, Arnavut milislerin müzakere masasında yeri yoktur" dedi.

Bu arada, ABD Başkanı George Bush'un, Leotard ile çalışmaya katılmak üzere Makedonya'ya diplomat James Pardew'u göndereceği açıklandı.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Bush'un İngiltere Başbakanı Tony Blair'i telefonla arayarak Kuzey İrlanda'daki son gelişmelerle ilgili bilgi aldığı, görüşmede Makedonya konusunun da gündeme gelmesi dolayısıyla Bush'un Blair'e diplomat Pardew'u Leotard ile birlikte çalışması amacıyla Makedonya'ya gönderme kararını açıkladığı belirtildi.

Çatışmalar sürüyor

Makedonya'nın kuzeyinde Kosova sınırına yakın dağlık bölgede Arnavut milislerle sabaha karşı çatışma çıktı.

Makedonya silahlı kuvvetleri sözcüsü Blagoya Markovski'nin verdiği bilgiye göre, sabaha doğru Sara Dağı eteklerinden ordu mevzilerine ateş açıldı.

Popova Sapka kayak merkezine yakın, Pena ırmağı koyağındaki Gayre köyünden ateş açılması üzerine zaman zaman çok şiddetli çatışmalar oldu. Çatışmanın sabah saat 06:00 sularında dindiği belirtildi ve olası kayıplar konusunda bilgi verilmedi. Ayrıca, milislerin elindeki Nikustak köyünden de silah sesleri geldi. Makedon ordusu, bu silah seslerinin milisler arasındaki bir anlaşmazlıktan kaynaklanmış olabileceğini belirtti.

NATO, Makedonya'da tam ateşkes sağlanır ve barış tesis edilirse milisleri silahsızlandıracak 3 bin kişilik müdahale gücü için önceki gün onay verdi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.