HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

AB ile Kapalı Maraş krizi ve küstah talep: Türkler Maraş’ı BM’ye devretsin!

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in açıklamalarına KKTC ve Türkiye'den tepki
21.07.2021 07:26:00
AB ile Kapalı Maraş krizi ve küstah talep: Türkler Maraş’ı BM’ye devretsin!
AB ile Kapalı Maraş krizi ve küstah talep: Türkler Maraş’ı BM’ye devretsin!
Avrupa Birliği (AB) Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıl dönümünde yine Rumlara destek çıktı.
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Güney Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile görüştü.
Görüşme sonrası açıklama yapan Borrell Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın Maraş'ın statüsünün değiştirilmesi ile ilgili açıklamalarından derin endişe duyduğunu belirterek bunun "Maraş'ın statüsünü değiştirmeye yönelik tek taraflı ve kabul edilemez bir karar olduğunu" ifade etti.
Konuyla ilgili BM'nin 5 daimi üyesine mektup yazılacağının da belirtildiği açıklamada "AB, uluslararası hukuka aykırı tek taraflı eylemlerden ve yeni provokasyonlardan kaçınılması gerekliliğinin bir kez daha altını çizmektedir" ifadeleri yer aldı.

"Kapalı Maraş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprağıdır"

Josep Borrell'den gelen bu açıklamaya hem KKTC hem de Türkiye sert tepki gösterdi.
KKTC Dışişleri Bakanlığı şu açıklamayı yaptı:
"Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell bugün yine Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni destekleyen yanlı bir açıklama yapmıştır. Borrell'in Kapalı Maraş'a ilişkin açıklaması AB'nin Kıbrıs konusunda tarafsız olmak istemediğini bir kez daha gözler önüne sermiştir.
Kapalı Maraş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprağıdır ve her devlet gibi Devletimizin de kendi toprakları üzerinde mutlak egemenliği vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimiz tarafından Kapalı Maraş'a ilişkin alınan ve Sayın Cumhurbaşkanımızca Kıbrıs Türk Halkı için çok önemli bu günde açıklanan kararın bu çerçevede değerlendirilmesi gerekmektedir.
Kapalı Maraş'ın, bu aşamada, bir kısmının askeri bölge statüsünün kaldırılmasına yönelik kararımız gibi gelecekteki kararlarımız da, hiç şüphesiz, mülkiyet hakkına mutlak saygı gözetilerek alınacaktır.
GKRY'ye koşulsuz desteğini sürdüren AB yetkililerinin beyanatlarının hiç bir ahlaki hükmü kalmamıştır. Borrell'in, Kıbrıs Türk halkının iradesi hilafına, halihazırda geçmişin kalıntısı haline dönüşen BM Güvenlik Konseyi kararlarına atıf yapması beyhudedir. Kıbrıs Türk halkı, Kıbrıs konusunun çözüm modeline ilişkin kararını vermiştir. Bu karar, KKTC'nin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsüne saygı duyulmasına dayanmaktadır. AB er ya da geç bu gerçeği idrak edecektir.
Kıbrıs Türk halkının varlığını dahi görmezden gelen AB'nin tehditkar açıklamalarına karşın,
Anavatan Türkiye ile birlikte meşru hak ve çıkarlarımızı koruma kararlılığında olduğumuzu bu anlamlı günde bir kez saha vurgularız."

 
"AB'nin Kıbrıs konusunda gerçeklerden ne kadar kopuk olduğunun yeni bir kanıtı"
 
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'e bir tepki de Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç'ten geldi.
Bilgiç'in açıklaması şöyle;
"AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in, Sayın Cumhurbaşkanımızın KKTC ziyaretinden sonra yaptığı açıklama, AB'nin Kıbrıs konusunda gerçeklerden ne kadar kopuk olduğunun yeni bir kanıtıdır.
Sırf AB dayanışması adına yapılan ve bizim için yok hükmündeki bu açıklama, AB içinde veto hakkını kötüye kullanan GKRY ve Yunanistan'ın sözcülüğünü ve avukatlığını yapmaktan öteye geçmemektedir. AB'nin bu tutumuyla Kıbrıs meselesinin çözümünde hiçbir olumlu rol oynaması mümkün değildir.
KKTC makamlarının Maraş konusunda aldığı kararlara desteğimiz tamdır. Bu kararlar Maraş'ta mülk sahiplerinin de haklarını korumaya yöneliktir.
Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, bu kararlar yeni mağduriyetler yaratmayacak, eski mağduriyetleri bertaraf edecektir.
Bu vesileyle AB'yi bir kez daha Ada'daki gerçekleri görmeye, ayrıca Kıbrıs Türklerini ve müktesep haklarını yok sayma politikasını sonlandırmaya davet ediyoruz."

 
Rum – Yunan ikilisi Kapalı Maraş'ın BM'ye devredilmesini istedi
 
Maraş ile ilgili Türk tarafından gelen açıklamalar Güney Kıbrıs ve Yunanistan medyasında manşet haber olurken yetkililerce Türkiye'yi hedef alan açıklamalar yapıldı.
Rum yönetimi Maraş'ın açılmasının BM kararlarını ihlâl edeceğini iddia ederek BM ve AB nezdinde resmi protesto notası verdi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığının da yayınladığı bildiri ile kararı kınadı.
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.