HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 12 HAZİRAN 2021, CUMARTESİ

ABD BMGK'da İsrail'in kınanmasına bile müsaade etmedi

İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırıları devam ederken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) İsrail'in zorla tahliye ve şiddet eylemlerini durdurmasına ilişkin yayına hazırlanan bildirinin ABD'nin girişimleriyle engellendiği öğrenildi.
11.05.2021 11:23:00
ABD BMGK'da İsrail'in kınanmasına bile müsaade etmedi
ABD BMGK'da İsrail'in kınanmasına bile müsaade etmedi
İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarının ardından toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında, kuruluşun yapacağı açıklamanın ABD tarafından engellendiği öğrenildi.
 
Toplantı sırasında Norveç heyeti tarafından sunulan teklifte, Doğu Kudüs'teki Şeyh Jarrah mahallesindeki Filistinlilerin tahliyesinin önlenmesi ve kutsal yerlere saygı gösterilmesi konularında İsrail'e çağrıda bulunulması planlanıyordu. 
 
Güvenlik Konseyi'nden bir diplomat tarafından The Times of Israel'e verilen bilgiye göre, ABD ve İngiltere, Norveç'in sunduğu taslak metne 'Gazze'den füze ateşlenmesinin de kınanması' maddesini eklemeyi talep etti.
 
Önerilen açıklamada, İsrail'e 'uluslararası hukuk ve insan hakları kapsamındaki yükümlülükleri doğrultusunda Doğu Kudüs dahil olmak üzere yıkımları ve tahliyeleri durdurma' ve 'gerilimi artıran ve iki devletli çözümün uygulanabilirliğini baltalayan tek taraflı adımlardan kaçınması"' çağrısında bulunuluyordu. 
 
Ancak 15 Güvenlik Konseyi üyesinden 14'ü söz konusu metni kabul ettiği halde, ABD temsilcileri 'konuyu görüşmek için' daha fazla zaman talebinde bulundu ve daha sonra 'böyle bir adımın yararlı olmayacağı' yönünde görüş bildirdi.
 
ABD misyonu sözcüsü, konuyla ilgili açıklamasında ise "ABD, Güvenlik Konseyi'nin gerilimi azaltma eylemleri konusunda yapıcı bir şekilde dahil oluyor" ifadelerini kullandı. 
 
Diğer ülkelerin tutumları
BM açıklamasına ilişkin tartışmalar sürerken, İrlanda'nın BM Büyükelçisi Geraldine Byrne Nason, oturumda yaptığı konuşmada "Güvenlik Konseyi'nin acilen konuşması gerektiğini ve bugün bunu yapacağını umuyoruz" dedi.
 
İsrail'in BM Büyükelçisi Gilad Erdan ise, görüşmenin ardından Güvenlik Konseyi üyelerini 'Filistin şiddetinin arkasındaki nedenleri anlamamakla' eleştirdi ve İsrail'in kınanmasının 'yıkıcı ve gerilimi artırıcı' bir işlevi olacağını savundu. 
 
Erdan ayrıca, İsrail'in olaylar süresince 'sakinliğini korumak için elinden geleni yaptığını' iddia etti. 
 
ABD ise, BM'de İsrail'in kınanmasına engel olurken, gün içerisinde 'Gazze'den atılan roketleri' kınadığı çeşitli açıklamalarda bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Gazze'den atılan roketleri 'kabul edilemez' olarak nitelendirirken, İsrail'in saldırılarına değinmedi. 
 
ABD dışında Türkiye, İran, Mısır, Venezüella gibi ülkeler ise İsrail'in saldırılarını kınadıklarını açıkladı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.