HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

ABD İsrail'e dokundurtmuyor

16.10.2003 00:00:00
ABD, BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail'i kınayan karar tasarısını veto etti. İsrail'in, Batı Şeria'da inşa etmekte olduğu "güvenlik duvarı" yüzünden kınanmasını öngören tasarı, Konsey'deki 10 üyenin desteğini aldı, ancak ABD tasarıyı veto etti. Oylamada Almanya, İngiltere, Bulgaristan ve Kamerun ise çekimser kaldı.

Arap grubu adına sunulan tasarı metninde, İsrail duvarı yasadışı olarak nitelendiriliyor ve duvar inşaatının durdurulması isteniyordu. Amerikalı büyükelçi John Negroponte, vetonun haklı olduğunu iddia etti ve tasarı metninin dengesiz olduğunu, terörizmi açık ifadelerle kınamadığını öne sürdü. ABD, BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail'i kınayan bir karar tasarısını78. kez veto etmiş oldu.

Veto edilen metinde, duvarın yanı sıra Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim birimleri oluşturma faaliyetleri de kınanıyordu. İsminin açıklanmasını istemeyen bir İsrailli yetkili, "Amerikalıların vetosundan memnun olduk" dedi. Yetkili, ABD'nin, İsrail'in "kendisini teröristlere karşı savunmak için gerekli adımları atmasına mani olunması teşebbüsünü reddererek tutarlı politika takip ettiğini" söyledi. İsrailli yetkili, Güvenlik Konseyi'ndeki toplantıda Almanya ve İngiltere'nin çekimser oy kullanmasının da olumlu bir tavır olduğunu söyledi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.