HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 27 TEMMUZ 2021, SALI

ABD kapıyı bir kez daha çalınca

20.07.2001 00:00:00
ABD okul müdürü, IMF, beklemeli öğrencileri imtihan eden okul kurulu, hükümet ise, bütünlemeye kalmış öğrenci gibi...

Bütünlemeye kalmış öğrenciler misali hiç bir şeyden habersiz hükümete, Derviş'ten kopya çekmeleri isteniyor. Onu da beceremiyorlar.

Ama bütünlemeye kalan tembel öğrencilerin okul masraflarını karşılayan veliler gibi millet fatura ödemekten bıktı usandı.

MHP'nin, bütünlemeye kaldığını unutarak, okul birinciliği için yarıştığı zehabına katılmasının ceremesini ödettiler. Hem Türkiye'ye hem de MHP'ye...

Hükümetin en güçlü unsurunun hiç bir toplumsal desteği olmayan ekonomiden sorumlu Bakan Kemal Derviş olduğunu iddia etmiştik. Atanış biçiminden, geldiği yere kadar bir dizi gösterge bu sonuca bizi ulaştırıyordu. Ne hikmetse MHP bu gerçeği görmek istemedi.

Derviş'in misyonu belliydi. İç ve dış borçları ödemekte zorlanan hükümete, uluslararası finans çevreleri, bir kayyum göndererek alacaklarını tahsil etmek istiyorlardı.

Türkiye'nin ekonomik yapısının bu tahsilatı yapabilecek kadar düzeltilmesi misyonu Derviş'e verilmişti.

Nitekim dün ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris, tehditkâr bir üslupla bu gerçeği dile getirdi:

"Dervişi köşeye sıkıştırırsanız batarsınız".

Önce iş dünyası temsilcileri ile görüşen ve "Türkiye'deki sorunun ekonomik değil, siyasi olduğunu, hükümetin reformlarda ayak direttiğini" belirten ABD elçisi, Başbakan Ecevit ve Bahçeli'nin kapısını çalıyor.

Böylece Bahçeli'yi Derviş'le aynı fotoğraf karesinde buluşturan sihir açığa çıkmış oldu. Zaten Derviş ekonominin kaptan köşküne oturtulunca aynı ABD elçisi hükümet ortaklarına, "Derviş'in arkasında mısınız" diye sorgu sual etmemiş miydi.

Demek ki özellikle MHP'liler bu ikazı çabuk unutmuşlardı. ABD elçisi Paris, son bir kez daha uyarıyor: "Derviş yoksa para yok."

Böylece Derviş'in kim tarafından atandığı, hükümetin diğer ortaklarının Derviş'in önünü açma dışında misyonlarının olmadığı bir kez daha ABD tarafından dünya aleme ilan ediliyor. Şimdi top Derviş'te. Bahçeli, Bakanını harcarken sinirli bir üslupla "bir oyun oynanıyor, bu oyunun açığa çıkması için Öksüz ayrıldı" derken ortaklarına ve Derviş'e, "madem bizim işi engellediğimiz söyleniyor, engellemenin sembolü olarak gösterdiğiniz Öksüz'ü görevden alıyorum.

Alın bakalım ekonomiyi düzeltin" mesajını veriyordu.

MHP'nin bu resti, ABD-IMF ve diğer ortaklarına karşı geçerli olabilir, ancak millete karşı sorumluluktan kurtarmaz. Orası bahs-i diğer. Ancak MHP de "hem giderim hem ağlarım" ruh hali içinde tüm yolsuzluk ve yoksullukla mücadele iddiasından vazgeçip direksiyonu Derviş'e teslim ettiğine göre hükümetin başarısızlığı tescillenmiş oldu. Geriye kaldı Derviş. Artık Derviş'in mazereti kalmıyor. Siyasi turları bırakıp Ankara'da ekonomi bürokrasisine yön vermesi gerekiyor.

Hükümet ortaklarının boyunun ölçüsü belli oldu. Sıra Derviş'te...
 
İbrahim Berk / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.