HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

ABD ordusu sinemanın emrinde

26.06.2001 00:00:00
ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in, Ridley Scott'ın Fas'ta çektiği "Black Hawk Down (Kara Şahin Düştü)" filminde kullanılmak üzere ABD silahlı kuvvetlerine ait 12 adet Black Hawk (Kara Şahin) helikopterinin kullanılmasına izin vermesi ortalığı karıştırdı.

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in, Fas'ta çekilen bir savaş filminde kullanılmak üzere ABD silahlı kuvvetlerine ait 12 adet Black Hawk (Kara Şahin) helikopterinin bu ülkeye gönderilmesine izin vermesi, Savunma Bakanlığı Pentagon'da bazı yetkililerin tepkisine yol açtı. ABD medyasına yansıyan haberlere göre, Rumsfeld, bazı Pentagon yetkililerinin itirazına karşın, ünlü yönetmen Ridley Scott'ın çektiği "Black Hawk Down (Kara Şahin Düştü)" filminde ordu helikopterlerinin kullanılmasına izin verdi. Çekim için 12 helikopterin yanı sıra yaklaşık 40 personelin de Fas'a gönderileceği belirtildi.

Karara karşı çıkan çevrelerin, "Pentagon'un sinemanın emrine girmesi doğru değil. Bu, ülkenin ulusal çıkarlarına hizmet etmiyor" görüşünü dile getirdiği kaydedildi. Rumsfeld'in ise, kararını savunurken, harcamaların film yapımcısı şirket tarafından ödeneceğini gerekçe gösterdiği ifade edildi. Bu yılın Oscar ödüllerini silip süpüren Gladyatör filminin yönetmeni Scott'ın Fas'ta çektiği yeni film, ABD ordusunun Somali'deki başarısız barışgücü operasyonunu konu alıyor. Pentagon, geçtiğimiz haftalarda da Pearl Harbor filminin galasına katılmak üzere bir uçak gemisini Hawaii'ye gönderdiği için eleştirilmişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.