HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

ABD'den Türkiye'ye diplomatik çalım

18.10.2003 00:00:00
Irak'ın geleceğine ilişkin tavrını Kürtlerin bakış açısına göre şekillendiren ABD, "asker gönderme" konusunda Türkiye'yi ters köşeye yatırdı. ABD'li yöneticiler, Türk yetkilileri muhatap olarak bile kabul etmiyorTürkiye, BM Güvenlik Konseyi'nin Irak'a ilişkin yeni kararının ardından diğer ülkelerin de Irak'a asker göndermesiyle, dışarıda kalma endişesi taşıyor.Diplomatik kaynaklar, BM Güvenlik Konseyi'nin yeni kararının Irak'a yabancı asker gönderilmesine izin verdiğini hatırlatarak, bu sayede diğer ülkelerin de Irak'a asker göndermesiyle Türkiye'nin dışarıda kalabileceğini belirttiler. Kaynaklar, "Herkes giderse, biz dışarıda kalabiliriz" ifadesini kullandılar. Bununla birlikte, yeni kararın 1483 sayılı karara ilave kolaylıklar getirdiğini, kararda terörizme karşı maddenin de bulunduğunu kaydeden kaynaklar, Irak'ın toprak bütünlüğü ve Irak'ın Iraklılara kalması ilkesini içinde barındıran bu kararı "doğru yönde atılmış önemli bir adım" olarak nitelediler.Kaynaklar, Türkiye'nin Irak'a asker göndermemesi halinde, Pakistan ve Hindistan'ın da asker göndermeyebileceklerini söylediler.

ABD Türkiye'yi muhatap almıyor

Diplomatik kaynaklar, Amerikalılarla bir iletişim sorununu ima ederek, müzakerelerin başlaması konusunda Amerikalı yetkililerden cevap beklendiğini, ancak onların basına konuştuğunu söylediler.

Kaynaklar, Amerikalılardan kendilerine herhangi bir cevabın gelmediğini, bunun yerine Amerikalı yetkililerin basın aracılığıyla konuştuklarına dikkati çektiler.

"Topun artık ABD'de olduğunu", bu ülkenin, önce kendi atadığı Irak Geçici Yönetim Konseyi'ni ikna etmesi gerektiğini kaydeden kaynaklar, Amerikan Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in konunun zaman alacağını söylemesine işaret ederek, "Irak'ta Amerikalıları anlamaktazorluk çekiyoruz" ifadesini kullandılar.

Diplomatik kaynaklar, hafta içinde intihar saldırı düzenlenen Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'nde güvenlik açısından takviyeye ve tamirata ihtiyaç olduğunun şüphe götürmediğini de işaret ettiler.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.