HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

ABD'den yaptırım jesti

24.09.2001 00:00:00
Pakistan Dışişleri Bakanı Abdül Sattar, yaptığı açıklamada, "İslamabad, ABD'nin, 1990'da ve 1998'de nükleer denemelerin ardından uygulamaya başlanan yaptırımları kaldırma kararını memnunlukla karşılıyor" dedi.

Sattar, ancak Bush'un yaptırımların kaldırılması talimatının Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in askeri darbeyle iktidara gelişinden sonra uygulanan yaptırımları kapsamadığını belirtti.

Üst düzey bir Pakistanlı bir yetkili, bu kararın, Pakistan'a askeri malzeme satışındaki kısıtlamaların kaldırılmasını ve yeni ekonomik yardımları olanaklı kılacağını belirtti. Pakistan'da 1999'da askeri yönetimin iktidarı ele geçirmesinden sonra uygulanan yaptırımların kaldırılmamasının ise askerlerin eğitim için ABD'ye gönderilememesi ve borç alamaması anlamına geleceği kaydediliyor.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı da 3 yıl önceki nükleer denemelerin ardından uygulanmaya başlayan ABD yaptırımlarının kaldırılması kararının memnuniyetle karşılandığını belirtti, ancak ABD Başkanı George Bush'un kararının tüm detaylarını görmeye ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Bakanlık sözcüsü Nirupama Rao, "Prensip olarak iyi bir gelişme. Ancak detaylı bir açıklama yapmak için bütün ayrıntılara bakmamız gerekecek" dedi.

George Bush, Hindistan ve Pakistan'ın terörizme karşı mücadelesinde ABD'nin yanında olduğunu açıklamasından sonra bu 2 ülkeye yaptırımları kaldırdığını bildirmişti.

Bush, Pakistan ve Hindistan'a uygulanan yaptırım ve yasaklamaların, ABD'nin ulusal çıkarlarına hizmet etmeyeceğini kaydetmişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.