HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Altın madenlerimiz böyle peşkeş çekiliyor

Niğde Milletvekili Gürer'in soru önergesine ilgili bakanın verdiği yanıtla, Türkiye'de altın çıkaran çoğu yabancı şirketin devlete ne kadar pay verdikleri ortaya çıktı. Buna göre Türkiye'de 2019 yılında 39 ton altın çıkaran maden şirketleri, devlete 1 ton altın vermiş, geri kalan 38 ton altını ise ceplerine atmış
05.05.2021 12:50:00
Altın madenlerimiz böyle peşkeş çekiliyor
Altın madenlerimiz böyle peşkeş çekiliyor
ORHAN DEDE / DETAY HABER
Türkiye'de çoğunluğu yabancı çok sayıda maden şirketi faaliyette bulunuyor. Zaman zaman özellikle petrol konusunda gündeme gelen ülkemizde çıkarılan madenlerden devlete çok az bir pay kaldığı yönündeki haberler, TBMM'de verilen bir soru önergesine ilgili bakanın verdiği yanıtla bir kez daha gündeme geldi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, ülkemizdeki altın madenlerinin durumu, maden rezervleri, çıkarılan madenlerden alınan devlet hakkı açıklanmasını istedi. Gürer'in soru önergesine yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önergede yer alan soruların önemli bir bölümünü yanıtlamadı, ancak verdiği yanıtlar çoğunu yabancıların işlettiği altın madenlerinden çıkarılan altından devletin aldığı payın çok düşük seviyede olduğunu ortaya koydu. Bakan Dönmez, yanıtında ülkemizde toplam 118 adet altın ve altınlı kompleks maden ruhsatı bulunduğunu bildirdi. 2019 yılında, 24 ruhsattan 39 ton altın üretimi yapıldığını açıklayan Bakan Dönmez, altın ve altın içeren kompleks maden ruhsatlarından toplam 298 milyon 612 bin 812 TL Devlet Hakkı tahakkuk ettirildiğini belirtti.

Devlete yüzde 2.5'i kalmış

2019 yıl sonunda 1 gram altın 290 TL seviyesindeydi. O yıl altın madeni işleten şirketlerin 39 ton altın çıkardığı göz önünde tutularak yapılan hesaba göre, altın çıkaran şirketlerin 2019 yılındaki kazancının 11 milyar 310 milyon TL olduğu görülüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesine verdiği yanıta göre Türkiye'de altın çıkaran şirketler 2019 yılında devlet payı olarak yalnızca toplam 298 milyon 612 bin 812 TL ödemiş. Bu hesaba göre Türkiye'de altın çıkaran maden şirketleri çıkardıkları 39 ton altının yaklaşık yüzde 2.5'i kadarını devlete 'Devlet Hakkı' olarak vermiş. Geri kalan yüzde 97.5'ini ise ceplerine atmış. Hesabı biraz daha basitlerştirsek, Türkiye'de altın çıkaran şirketler, 2019 yılında çıkardıkları 39 ton altının 1 tonunu devlete verdi, geri kalan 38 tonunu ise kendi kazançları olarak kasalarına koydu. Gürer'in soru önergesine verilen itiraf gibi açıklamayla başta altın madenleri olmak üzere Türkiye'de çıkarılan madenlerin nasıl peşkeş çekildiğini bir kez daha ortaya çıkmış oldu. 

Altın madenciliğine yabancılar hakim

Türkiye'de altın madenciliği konusunda faaliyette bulunan şirketlerin büyük çoğunluğu yabancı. Bunlardan biri olan Fronteer Eurasia, Cayman Adaları merkezli bir şirket. Türkiye'de altın arayan bazı şirketler şöyle: "Ariana (ABD), Odyssey (Kanada), Stratex (ABD), Tüprag Madencilik (Kanada), Eldorado Gold (Kanada), Teck Cominco (Kanada), Galata Madencilik (İngiltere), Doğu Truva Madencilik (Cayman Adaları), Kuzey Truva Madencilik (Cayman Adaları)."

İŞTE BAKAN DÖNMEZ'İN YANITI:
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.