HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

ANALİZ - Libya'nın tercihi Türkiye

 
 
Libya Başbakanı Dibeybe, Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım 2019'da imzalanan ve Yunanistan'ın karşı çıktığı Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'na bağlı kalacaklarına işaret ederek, "Libya ve Türkiye arasındaki deniz anlaşması konusunda Yunanistan ile aynı fikirde değiliz" dedi.
06.05.2021 17:32:00
 ANALİZ - Libya'nın tercihi Türkiye
 ANALİZ - Libya'nın tercihi Türkiye
 
YENİ MESAJ / DETAY HABER
 
Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Katar merkezli Al Jazeera kanalına verdiği mülakatta, ülkesinin Türkiye ile imzaladığı 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası' konusunda Yunanistan ile fikir ayrılıkları olduğunu söyledi. Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım 2019'da imzalanan ve Yunanistan'ın karşı çıktığı Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası hakkında görüşü sorulan Dibeybe, muhtıraya bağlı kalacaklarını kaydederek şunları söyledi: "Libya ve Türkiye arasındaki deniz anlaşması konusunda Yunanistan ile aynı fikirde değiliz. Libyalıların çıkarına hizmet eden bu anlaşmadan ayrılmayacağız." Yunanistan Başbakanı Miçotakis geçen ay Libya'yı, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi de Yunanistan'ı ziyaret etmişti. Başbakan Dibeybe ise Türkiye'ye resmi ziyaret düzenlemişti. Yunanistan deniz yetki alanlarının belirlenmesi için Libya'yla müzakerelere başlamak istiyor. Dibeybe, Türkiye'ye yakın dururken; El Menfi'nin Ankara'ya biraz daha mesafeli bir tutum içinde olması dikkat çekiyor. Ancak el-Menfi'nin de 3 Mayıs'ta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı Trablus'ta makamında kabul ettiğini not edelim. Ayrıca el Menfi, 26 Mart'ta Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüştü. 
 
Paralı askerler gidecek
 
Dibeybe, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter saflarında bulunan yabancı paralı askerlerin varlığına ilişkin Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Fransa gibi bölgesel ve uluslararası aktörlerle konuyu görüştüklerini kaydederek, "Bu ülkelerle yaptığımız görüşmeler neticesinde paralı askerlerin Libya'dan çıkarılması yönünde iyiye işaretler var." diye konuştu. Nisan ayında Bingazi kentine yapacağı ziyaretin Halife Hafter milislerinin engellemesi nedeniyle iptal edildiği iddiasını da değerlendiren Dibeybe, kentte yapacağı kabine toplantısının 'bazı lojistik durumlar nedeniyle ertelendiğini' ve Bingazi'deki toplantıyı yakında yapacaklarını açıkladı.
Hafter'in kontrolündeki Bingazi ziyaretine ilişkin Hafter ile bir koordinasyon sağlamadıklarını belirten Dibeybe, "Koordinasyonumuz Bingazi Belediye Başkanı ve polis gücüyledir" dedi. Libya Başbakanı ayrıca "silahlı kuvvetler" kurumu hariç devlet kurumlarının yüzde 80'ini birleştirdiklerini, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki 5+5 Ortak Askeri Komisyonu'nun bu kurumun birleştirilmesinin çekirdeği sayıldığını aktardı. BM öncülüğünde 5 Şubat'ta İsviçre'de toplanan Libya Siyasi Diyalog Forumu üyelerinin oylaması sonucunda, ülkede 24 Aralık 2021'de yapılması planlanan seçimlere kadar Başkanlık Konseyi Başkanlığına Muhammed el-Menfi, Başbakanlığa da Abdulhamid Dibeybe seçilmişti.
 
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.