HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

ANAP'lı Milletvekili Jandarmayı çağdışı ilan etti!

30.05.2001 00:00:00
ANAP İstanbul Milletvekili Emre Kocaoğlu, jandarma hakkında son günlerde yaşanan tartışmaları tartışmalara yol açacak bir soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.

Kocaoğlu, Başbakan Bülent Ecevit tarafından cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, jandarmanın Enerji Bakanlığı'nda operasyon yapmasının yasaya aykırı olduğunun ifade edildiğini kaydetti. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun "Hayata Dönüş Operasyonu" hakkında yapılan inceleme sürecinde, jandarmanın komisyona bilgi ve belgeleri vermediği iddialarının kamuoyuna yansıdığını hatırlatan Kocaoğlu, bunun doğru olup olmadığının açıklanmasını istedi.

Jandarma ile ilgili iddiaların daha fazla olduğunu kaydeden Kocaoğlu, soru önergesinde şu iddialarda bulundu:

"Cumhuriyetimizin ilk yıllarının kırsal sosyoloji şartlarında uygun bir kolluk kuvveti biçimi olarak tasarlanmış bulunan jandarmanın aradan geçen onlarca yıl sonunda, gelişen ve kentleşen Türkiye'nin modern şartlarına uyamadığı, yöntem ve zihniyet bakımından gelişmelerin gerisinde kaldığı akla gelmektedir. Yasa dışına çıkıp keyfi işlemler yapan, vatandaşına kötü davranıp onu Cumhuriyet'ten uzaklaştıran, Meclis'ten bilgi saklayıp soruşturmalardan kaçan veya bu izlenimleri veren bir kolluk kuvveti, başkalarını adaletle soruşturmak şöyle dursun, kendisi soruşturulacak bir hale gelmiş demektir. Eğer böyleyse bu durum, demokrasimiz ve Cumhuriyetimiz açısından ciddi bir tehlikenin işaretidir. Bu durumda, jandarmanın bir kolluk kuvveti olarak varlığını daha ne kadar sürdürmesi gerekmektedir?"

Bu konunun oyalama ve örtme alışkanlıklarıyla geçiştirilemeyecek derecede önem kazandığını savunan Kocaoğlu, Başbakan Ecevit'e, "Bu durumda jandarmanın kendi bünyesindeki veya hiyerarşik ilişkili kurumların bünyesindeki denetim birimleriyle denetlenmesinin yeterli olmayabileceği düşüncesiyle devletin daha üst denetim mekanizmalarıyla denetlenmesini ve bu amaçla genel bir soruşturma açtırmayı düşünür müsünüz?" diye sordu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.