HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 27 TEMMUZ 2021, SALI

Anayasa jet hızıyla

03.10.2001 00:00:00
TBMM Genel Kurulu'nda ikinci tur görüşmeleri yapılan Anayasa değişikliği teklifinin dün 14 mmaddesi kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda 2. tur görüşmeleri devam eden Anayasa Değişikliği Teklifi'nin 1. maddesi, 418 milletvekilinin oyuyla kabul edildi. Teklif'in 1. maddesi, Anayasa'nın başlangıç kısmında değişiklik yapıyor. Buna göre, 5. fıkrada geçen, "hiçbir düşünce ve mülahazanın" ibaresi, "hiçbir faaliyetin" olarak değiştiriliyor.

2.maddeye 430 oy

TBMM Genel Kurulu'nda 2. tur görüşmeleri süren Anayasa değişikliği teklifinin 2. maddesi, 430 milletvekilinin oyuyla kabul edildi.

Anayasa'nın "temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması" başlığını taşıyan 13. maddesinde değişiklik yapan teklif, şöyle düzenlendi:

"Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasa'nın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasa'nın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve laik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz."

Anayasa Değişikliği Teklifi'nin "İnsan haklarına dayanan demokratik ve laik cumhuriyeti ortadan kaldırmayı" da suç kapsamına alan 3. maddesi ise 444 oyla kabul edildi. Teklifin, Anayasa'nın "Temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması" başlıklı 14. maddesini değiştiren 3. maddesinin oylamasına 473 milletvekili katıldı. Değişiklik, 19 milletvekilinin ret oyuna karşı 444 milletvekilinin oyuyla kabul edildi. 3 milletvekilinin çekimser kaldığı oylamada, 5 oy boş çıkarken, 2 oy da geçersiz sayıldı.

Toplu suçlarda 4 gün gözaltı

Anayasa değişikliği teklifinin 4. maddesi, 446 milletvekilinin oyuyla kabul edildi.

Anayasa'nın "kişi hürriyeti ve güvenliği'ni düzenleyen 19. maddesinde değişiklik yapan teklifin 4. maddesi, yakalanan ve tutuklanan kişinin, tutulma yerine en yakın mahkemeye gönderilmesi için gerekli süre hariç en geç 48 saat ve toplu olarak işlenen suçlarda en çok 4 gün içinde hakim önüne çıkarılmasını öngörüyor. Halen 15 gün olan süre, teklifte 7 gün olarak yer alırken, 1. tur görüşmelerde iktidar ortaklarının verdiği ortak önerge ile 4 güne indirilmişti.

Hakim ya da yetkili makamın kararı olmadıkça kimsenin üstü, özel kağıtları ve eşyası aranamayacak.

Anayasa'nın "Özel hayatın gizliliği" başlıklı 20. maddesini değiştiren değişiklik teklifinin 5. maddesinin oylamasına 443 milletvekili katıldı. Değişiklik 12 milletvekilinin ret oyuna karşı 428 milletvekilinin oyuyla kabul edildi. 1 milletvekilinin çekimser kaldığı oylamada, 1 oy boş çıktı, 1 oy da geçersiz sayıldı.

Anayasa değişikliği teklifinin konut dokunulmazlığını düzenleyen 6. maddesi, kabul edildi.

Maddenin oylamasına, 461 milletvekili katıldı. Madde, 14 ret oyunakarşı, 444 oyla kabul edilirken, 1 milletvekili çekimser kaldı, 1 oy boş çıktı, 1 oy da geçersiz sayıldı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.