HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Arınç 'ayrımcılığı' kabullendi

20.10.2003 00:00:00
Meclis Başkanı Arınç, Cumhurbaşkanı Sezer'in AKP'li milletvekillerine 29 Ekim Resepsiyonu'na eşsiz katılmaları yönünde gönderdiği davetiyeye rağmen, davete görevi gereği icabet edeceğini söyledi. Arınç, "duygusal" davranmayacağını söylediTBMM Başkanı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından verilecek 29 Ekim Resepsiyonu'na katılacağını bildirdi. Arınç, "Şahsi düşüncelerimi, duygularımı, kaprislerimi varsa bir kenara atmasını da bilirim" dedi. TBMM Başkanı Arınç, Meclis'in "Refik Belendir Sosyal Tesisleri"nde parlamento muhabirleri ile kahvaltılı sohbet toplantısında biraraya geldi. Bir gazetecinin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından verilecek resepsiyona katılıp katılmayacağı sorusu üzerine Arınç, "Bu tür sorulardan artık beni de kurtarın, siz de kurtulun. Resepsiyon öncesi ve sonrası Türkiye'de bir gerilim noktası olmaktan çıkarılmalı. Sizleri çok seviyorum, çok saygı duyuyorum. Ama (Resepsiyondu, geldi mi, gitti mi, gelecek mi, gelmeyecek mi?) artık ben bu soruları aştığımıza inanıyorum" dedi.Görevi icabı katılacakDevletin önemli bir noktasında Meclis Başkanı olarak hizmet ettiğini vurgulayan Arınç, şunları söyledi: "Şahsi düşüncelerimi, duygularımı, kaprislerimi, varsa bir kenaraatmasını da bilirim. Dolayısıyla görevimi yaparken ne gerekiyorsa bihakkın onu ifa etmek benim dikkat ettiğim bir husustur. 29 Ekim Resepsiyonu'na elbette gideceğim. Ama bunu niçin sorduğunuzu anlayamıyorum. Elbette gideceğim, Cumhuriyet Bayramı'nın akşamında Sayın Cumhurbaşkanı'nın bir davetine benim katılmamam sözkonusu olamaz."

Sezer'e sorun...

AK Parti'li miletvekilleri ile CHP'li milletvekillerine gönderilen davetiyelerin farklı olduğunu belirterek, görüşlerini soran bir gazeteciye Arınç, "Daveti yapan makam neresi?" şeklinde bir soruyla cevap verdi. "Cumhurbaşkanlığı" cevabını alması üzerine Arınç, şöyle konuştu:

"Tamam, sorunuzun karşılığını sizden almış oldum. Davetiyeyi gönderen makam Cumhurbaşkanlığı makamıdır. Böyle bir ayrımcılık yapıldıysa 'niçin'ini kendilerine sormanızda fayda var. O açıdan soruyorum, yoksa davetiyeleri gönderen makamın neresi olduğunu ben biliyorum. 29 Ekim davetiyelerini ben henüz görmedim. Gönderen makam niçin, hangi sebeple, kime, tek veya eşiyle birlikte davetiye göndermiştir... Bunu işi düzenleyen makamdan bu işin sebeplerini sorunuz, kamuoyu da aydınlanmış olsun."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.