HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Asıl unsur insandır

06.09.2001 00:00:00
Bir cemiyette yolsuzluk ve skandallar artmaya başladığı taktirde, sosyal bünyede ciddi yaralar açılmak üzere demektir. Zira toplumda esas olan, fertlerin birbirine ve bilhassa kurumlara olan güveninin devamıdır.

Ülkemizde uzun zamandan beri "temiz toplum" kavramı gündem edilmekte ve bu yönde bir arayış kendini göstermektedir. Çünkü, en alt kademeden en üst seviyelere kadar toplumumuzda ciddi boyutlarda yolsuzluk, hortumlama ve vurgun hadiseleri yaşanmaktadır. Bir vurgun operasyonunun, hortumlama olayının, yolsuzluk skandalının medyada yer almadığı gün yok gibidir. Bu durum toplumu meydana getiren insan unsurunun bozulmaya başladığının göstergesidir. İnsanın bozulduğu yerde ise cemiyetin sağlam bir şekilde ayakta kalması mümkün değildir.

Bu sebeple yolsuzluklarla mücadele konusu ve temiz toplum kavramı gündeme getirilirken, insan unsurundan işe başlanması, insanın ihya edilmesi, ahlâkî olgunluğa eriştirilmesi şarttır. "Temiz toplum", "temiz siyasetçi" vb. kavramlar herkesin hasretidir. Ancak sathî ve geçici tedbirlerle değil, insandan yola çıkan ve toplumun bütün fertlerini birleştiren, kaynaştıran bir mantıkla hareket edildiği taktirde istenilen netice hâsıl olabilir. Kendini kontrol eden, İlahi Kudret'e hesap vereceği şuuruyla hareket eden, bu düşünce ile hayatını yönlendiren insanı yetiştirmek asıl hedefimiz olmalıdır. Bu yapılmadıktan sonra sosyal hayatın her sahasındaki bozulmadan kurtulmamız mümkün olmayacaktır.
 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.