HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Ateşkese rağmen

01.10.2001 00:00:00
Ortadoğu'da uluslararası girişimler sonucu sağlanmaya çalışılan ateşkes, İkinci İntifada'nın birinci yıldönümü nedeniyle başlayan şiddet olayları ile tehlikeye giriyor

Önceki gün şiddetlenen çatışmaların ardından dün sabah saatlerinde Batı Şeria'da, İsrail askerleri 2 Filistinli'yi daha öldürdü. Filistin güvenlik kaynakları, 19 yaşındaki Hüsnü Ebu Leil ile 50 yaşındaki Halil Sara-Fandi adlı 2 işçinin yasadışı yollardan sınırı geçmek isterken İsrail askerlerince vurulduğunu duyurdu. Saldırıda 3 işçi de yaralandı. Gazze Şeridi'nin pek çok bölgesinde Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çatışmaların devam ettiği belirtiliyor.

Daha önce de İsrail-Filistin tarafları arasında geçici olarak dondurulan çatışmalar İsrail Ordusunun ateşkesi bozmasıyla sonuçlanmış ve bölgede istila faaliyetlerine giren askerler çok sayıda genç yaşlı Filistinli sivilleri öldürmüştü.

İntifada hareketinin yıldönüm kutlamalarının yapıldığı şu günlerdeki gerilimlerde İsrail'in anlaşmaz ve saldırgan tutumu etkili olurker saldırılar ve çatışmaların yayılmasından korkuluyor

Arafat: Çatışmalar aratıyor

Filistin lideri Yaser Arafat, İsrail-Filistin çatışmasının arttığını bildirdi.

Arafat, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmek üzere geldiği Kahire'de gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile yaptığı görüşmede ateşkesi teyit etmelerine rağmen Filistin topraklarında gittikçe kötüleşen durumu ele alacağını söyledi.

Filistin lideri, İsrail'de "bazı siyasi ve askeri liderlerin kasıtlı kışkırtmalarının" olduğunu belirtti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.