HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Avrupa Birliği ve Kıbrıs meselesi

18.07.2001 00:00:00
KKTC'nin İslam ülkeleri tarafından tanınması ihtimalinin gündeme gelmesi, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'nde telaşlanmalara sebep oldu. Bilindiği gibi adanın tek hakimi olarak lanse edilen Kıbrıs Rum tarafının AB'ye girme girişimleriyle beraber, Türkiye ve KKTC aleyhine bir siyasi süreç gelişmeye başlamıştır.

Zira Rum Kesimi'nin Kıbrıs'ın tek temsilcisi sıfatıyla AB'ye dahil olması demek, Türk tarafının adada işgalci konumuna düşmesi demektir ki; bu durum aynı zamanda Türkiye'yi AB ile siyasi ve askeri sahada karşı karşıya getirebilir.

Bu hesabın içinde olan Yunanistan tam da Kıbrıs Rum tarafının AB'ye dahil olma sürecinde, KKTC'nin İslam ülkeleri tarafından tanınması ihtimali karşısında tabii olarak telaşa kapılmış ve diplomatik faaliyetlerini yoğunlaştırmıştır.

Yunanistan Dışişleri Bakanı, önceki gün Bahreyn'e gitmiş ve temaslarda bulunmuştur.

Yine Rum Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili de Birleşik Arap Emirlikleri'nde aynı maksatla bulunmaktadır. Bunun yanı sıra pek çok Rum ve Yunan diplomatının da İslam ülkelerine ziyaretlerde bulunması bekleniyor. Yunan gazetelerinde yer alan haberler ise ABD ve İngiltere'nin de, KKTC'nin aleyhine yürütülen bu diplomatik faaliyetlere destek verdiği yönünde.

Bu noktada ortaya çıkan manzara, Yunanistan, ABD ve İngiltere'nin; Rum Kesimi'nin "Kıbrıs hükümeti" gibi asılsız bir unvanla tanınması, buna karşılık adadaki Türk varlığının yok farzedilerek KKTC'nin uluslararası platformda kabul görmemesi, maksadı etrafında birleştikleridir. Yalnız İngiltere ve ABD değil, AB ülkelerinin hemen hepsi Kıbrıs konusunda aynı fikri paylaşmakta ve Türkiye'ye dolaylı olarak "Kıbrıs meselesini Rumların istediği gibi halledin yoksa Lahey'e gidersiniz" demektedirler.

Güney Kıbrıs'ın AB'ye alınması yönündeki faaliyetler de esas itibariyle Türkiye'yi Kıbrıs'taki haklarından vazgeçirme gayesine yöneliktir.

Bu sebeple AB'yi bu pencereden görmeli ve Türkiye hakkında beslenilen niyetleri iyi anlamalıyız. Kıbrıs konusunda yapılması gereken İslam ülkeleri ile yakın ilişkiler içine girip, onların KKTC'yi kabul etmelerini sağlamaktır. Faydamıza olan politika budur.
 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.