HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Bağımsızlık yoksa demokrasinin ne anlamı var?

21.07.2001 00:00:00
Hürriyet uşaklık sayesinde

elde tutulmaz"

(Rousseau)

Bugün herkesçe kabul gören demokrasi anlayışı, liberal demokrasidir. Kapitalist iktisadi siyasi nizamlarda geçerli olan bu demokrasi, birçok illetlerle sakat olarak dünyaya gelir. Ne diyordu Hz. İsa'dan önce yaşamış Yunanlı politikacı rakibi için:

-Ben onu yenerim, ama o halkı yenilmediğine inandırır.

O günden bu güne bu anlayış değişmemiş olup, oy toplamak için şarlatanlık, demagoji, iftira ve asla tutulmayacak vaatlere, yalanlara açıktır demokrasi. Bundan olacak "paranızı bile güvenip bırakamayacağınız insanların eline ruhunuzu teslim ediyorsunuz" diyenler haklıdır.

İçinde yaşadığımız söylenen liberal demokratik sistemin ekonomik hürriyetini, düşünce ve inanç hürriyetini ve tam anlamıyla şahıs hürriyetini sağlayan bağımsızlık olmadan insanların ihtiyaçlarına cevap veriyor mu diye sorulursa:

- Hayır cevap vermiyor, denilecektir.

Çünkü dünyada Marksizm'in işe yaramayarak çöplüğe atıldığından bu yana, kapitalist batı demokrasisi adeta insanlığın biricik hayat düzeni olarak empoze edilmiş, fakat bu düzenin yukarıdaki belirttiğim hürriyet ve bağımsızlığı tam manası ile sağlamadığı için insanlığa cevap veremeyeceği apaçık ortaya çıkmıştır. Zira zaman içinde, hürriyet ve bağımsızlık kamilen sağlanmadıkça; siyasi yönden "demokrasi" kabul edilse bile, kapitalizmde güçlü insanın daha az güçlü insanı sömüreceği gerçeği vardır.

Kapitalizmin en gelişmiş ve en güçlü biçiminin hakim olduğu Batı'da dahi, hesaplar milletin hürriyetlerinin temini faydasına değil, büyük holdinglerden oluşan Tröst'lerin isteklerine göre yapılmakta olduğu herkesçe malumdur. Burada ölçü insanlara hizmet değil sadece kâr olunca, artık toplum da buna göre şekillenmiş olacak, insanların bağımsızlık ve hürriyetleri de bu kapitalin zararına dokunmayacak kadar tanınacaktır. İnsanın ruhi ve manevi gelişimini sağlayacak bağımsızlık, hak ve hürriyetler bir şekilde insanlardan alınmış olacaktır. Bugün modern hayatta bu kötü niyetli anlayış nedeniyle insana kıymet verilmediği gibi, insanın yaşadığı topluma da önem verilmemektedir.

Ne diyelim aynı Voltaire'in dediği gibi "..hürriyetlerine sahip olmayanların rahatlığı, düzenli bir biçimde sessizce kürek çeken kürek mahkumlarının rahatlığı gibidir."
 
Adnan Ulutaş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.