HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Barış çıkmaza girdi

03.08.2001 00:00:00
Makedonya'nın kuzeybatısındaki Kalkandelen'de, Arnavut askerlerle hükümet güçleri arasında dün meydana gelen çatışmalarda 1 polis ağır yaralandı.

Hastane kaynakları, Üsküp hastanesine nakledilen Makedon polisin durumunun ağır olduğunu belirttiler.

Ulusal bayram nedeniyle tatil olan Makedonya'da çatışmalar Kalkandelen'deki Makedon kışlası yakınlarında sabah saatlerinde başladı.

Arnavut askeri hareketi ve hükümet güçleri arasında 5 Temmuz'da ateşkes yürürlüğe girmesine karşın çok sayıda ihlalin meydana geldiği Makedonya'da, önceki akşam Arnavut ve Makedon siyasi partiler uluslararası arabulucuların katılımıyla Arnavutça'nın statüsü konusunda bir anlaşmaya varmışlardı.

Makedonya'nın üçte birini oluşturan Arnavut Halkının Yaşadıkları bölgelerde yüzde yirmilik çoğunluk olmaları halinde bu bölgelerde kendi dillerini resmen kullanabilecekler.

Bölgede AB destekli sürdürülen diplomatik turlar barış görüşmelerini anlamlı kılmasına rağmen çatışmaların düşük yoğunluklu da olsa sürüyor olması her iki taraf halkını da tedirgin eder nitelikte.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.