HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 HAZİRAN 2021, SALI

Bayrak altında

12.06.2001 00:00:00
10 Haziran Pazar günü Ankara Tandoğan meydanında muhteşem bir gün yaşandı. Yüzbinlerin iştirak ettiği miting, tam manası ile milli gösteri oldu. Çoluk-çocuk, genç-ihtiyar, kadın-erkek yüzbinler güneş altında tam bir direniş örneği sergiledi. Yegane gölge bayrak gölgesi idi ve diller; "Bu vatan bizimdir, bizim kalacak" diye haykırıyordu.

Anadolu'nun dört bucağından koşup gelen insanlar, Ankaralılarla Tandoğan'da birleşti. Aynı duygu, aynı düşünce, aynı gaye... tam manası ile milli bir tavır sergilendi.

Katılım olarak muhteşem olan miting güvenlik bakımından da örnek oldu. Tıpkı Trabzon'da, İstanbul'da yapılan mitingler gibi. Olay yok, kavga yok. Aykırı hiç bir söz yok, hiç bir pankart yok. Sadece Türk bayrağı ve bir kaç adet Doğu Türkistan bayrağı, Asyalı Türkler de oradaydı.

Bu milli fotoğraf, 1918 Mondros olayının sonrasını çağrıştırıyordu. Millet bir tehlike sezmiş, ayağa kalkmıştı. Dünya milletlerine en güzel mesaj verildi. Ermeni soykırım iddialarını yasalaştıranların niyetleri sorgulandı. Maksatları yargılandı.

Konuşmacı bütün hatipler fevkalade bir vukufla meseleleri değerlendirdiler. Fakat günün konuşmasını bir saati aşkın bir zamanda değerli hocamız Prof. Dr. Haydar Baş Bey yaptı.

Ekonomiden siyasete, bağımsızlıktan milli birliği hemen her konuya değindi. Konuşma uyarıcı oldu, yönlendirici oldu. Milli ve hamasi duygulara değinildi. Dinleyenlerin büyük bir ilgiyle takip ettikleri konuşma, atılan sloganlarla yer yer kesildi. Kendisi siyasete davet edildi. Fakat, kendileri bu sloganlara pek iltifat etmedi. Halkla olan diyalogunu sürdürdü.

Özellikle Anayasaya atıfta bulundu. 6. Maddenin amir olduğu hükme TCK'nun 125. maddesine sözü getirdi. TBMM dahil, hiç bir kurumun veya şahsın, egemenliği kısmen veya tamamen devir yetkisi olmadığını vurguladı. Bu konuda dikkatli olunmasını istedi.

Zaten TBMM'nin bu konuda yanlış yapmayacağını, yapmaması gerektiğini vurgulayıp son uyarısını yaptı.

Kuvayı Milliyenin olaya bu kadar güçlü bir sahiplenişle yaklaşması katılan yüzbinlerin alakasından ibaret kalmamıştır.

Yurt içinde ve dışında milyonlarca insan televizyonlarının başına toplanmışlar, mitingi canlı olarak izlemişlerdir.

Bu refleks milli bir konudur. Bu fotoğraf milli fotoğraftır, milletin duyarlılığı, bütünlüğü taktire şayandır. Zira bu millet irfan sahibidir, izan sahibidir.

Fakat bu güzellikler halkça en duyarlı bir şekilde yaşanırken, bazı medya grupları, özellikle milli değerlere bağlı olduklarını söyleyen bazı medya organlarının olayı küllemesi, olayı haber yapmaması ve bazılarının da yüzbinleri 5 bin gibi büyük bir yalanla duyurması bir nasipsizlik olmuştur. Güneş balçıkla sıvanamayacağına göre bu hasetçiler en kısa bir zamanda halkın tepkisini göreceklerdir. Bu konuya yarın devam edeceğiz.
 
Baki Bektaş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.