HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 MAYIS 2021, PERŞEMBE

Bekçiye bırakmışlar!

07.10.2005 00:00:00
Gül'ün Lüksemburg uçağına binmeden 5 dakika önce kendisini aradığını söyleyen Baykal, "belgeyi bekçiye bırakmışlar" dedi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül arasında önceki gün TBMM'de yaşanan AB müzakere çerçeve belgesi tartışmaları dün de sürdü. Baykal, belgenin doğrudan kendilerine değil, partinin bekçisine bırakıldığını belirterek, bu tutumu eleştirdi. Deniz Baykal dün Meclis Genel Kurulu'nda Dışişleri Bakanı Gül ile arasında yaşanan müzakere çerçeve belgesi tartışmasına açıklık getirdi. Baykal, müzakere çerçeve belgesinin şekillenmesi sürecinden ne Meclis'in, ne kendilerinin haberi olduğunu, işin kapalı kapılar ardında yürütüldüğünü savundu.CHP lideri, "bize ne müzakere çerçevesinin metni geldi, ne ayrıntılı brifing verildi, ne bir bakan ya da yetkili bilgi verdi" dedi. Belgeyi 4 Ekim günü internetten elde edebildiklerini ifade eden Baykal, Dışişleri Bakanı Gül'ün "metni gönderdik" şeklindeki sözlerini de yanıtladı. Baykal, şöyle dedi:

"Belgeyi bekçiye bırakmışlar""Dün Meclis'teki müzakere öncesi saat 14:00-14:30 arası bir saatte birisi geliyor. CHP genel başkanının sekretaryasına değil, genel sekreterinin sekretaryasına değil, partinin evrak bölümüne değil, girişteki görevlisine, bir anlamda partinin bekçisine belge bırakıyor. İmza karşılığı da değil. Bizim partinin kapısına atılmış, bırakılmış gidilmiş. Bu iyi bir yöntem değil."

Laubali yaklaşımBaykal, Meclis'te önceki günkü AB görüşmelerinde Bakan Gül'ün kürsüden inerek çerçeve belgesini önüne bırakması sırasında yaşananları da anlattı. Baykal, Gül'ün belgeyi vermemenin mahcubiyeti içinde, "Almadıysanız vereyim" diye belgeyi oturduğu sıraya getirdiğini, kendisinin de elini uzatarak almadığını söyledi. "Yani bir Dışişleri Bakanı böyle mi yapar, fevkalade laubali bir yaklaşım" diyen Baykal, "Geldi belgeyi bıraktı, bırakınca 'uygulama böyle mi oluyor sayın bakan' dedim. Asabı bozuldu geldi çekti geri aldı belgeyi" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.