HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Beslenme alışkanlığı okuldan başlamalı

17.09.2001 00:00:00
Marmara Üniversitesi (M.Ü )Hastanesi Diyet Bölümü Şefi Nurderen Uçar, çocuğun büyüme, gelişme ve öğrenim başarısı üzerinde yeterli ve dengeli beslenmenin etkisinin çok önemli olduğunu belirterek, "Beslenme eğitimi çocuk yaşlarda başlamalı. İlköğretim okullarına en geç 3. sınıftan itibaren beslenme dersi konulmalı" dedi. Uzman diyetisyen Uçar, sağlıklı bir toplum için beslenme eğitiminin çocuk yaşta başlaması ve ailelerin de bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini bildirdi. Beslenme konusunun "devlet politikası" olması gerektiğini vurgulayan Uçar, şunları söyledi:

"Beslenme eğitimi, çocuk yaşlarda başlamalı. İlköğretim okullarına en geç 3. sınıftan itibaren beslenme dersi konulmalı. Çocuklara beslenmenin sağlık üzerindeki önemi anlatılmalı. Böylece çocuk, okulda aldığı eğitimi ailesine de taşıyacaktır. Yani beslenme eğitimi okuldan başlayıp ailelere yansımalı. Çocuğun büyüme, gelişme ve öğrenim başarısı üzerinde yeterli ve dengeli beslenmenin etkisi çokönemlidir."

Sabah kahvaltısının en önemli öğün olduğuna da dikkat çeken Uçar, okula giden çocukların mutlaka protein ağırlıklı kahvaltı etmelerinin sağlanması gerektiğini kaydetti. Özellikle çift tedrisatlı eğitim yapan okullara giden çocukların, erken saatlerde kalktıkları için kahvaltı etmeden okula gittiklerini dile getiren Uçar, "Çok erken kalktıkları için evlerinde kahvaltı etmeyen çocukların okul kantininden veya dışarıdan poğaça, simit, sosisli sandviç gibi yağlı ve kolesterollü yiyecekleri almaları engellenmeli" diye konuştu.

Çocuklar kahvaltı yapmıyorlarsa harçlık vermeyin

Dışarıdan yiyecek almalarını engellemek için okula giderken ailelerin çocuklarına para vermemelerini isteyen Nurderen Uçar, "Çocukların evde kahvaltı etmeleri sağlanamıyorsa, peynirli sandviç, yumurta, ayran ya da süt, mevye veya domates salatalıktan oluşan bir beslenme sepeti hazırlanmalıdır" dedi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.