HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Birincilik beklemiyorlardı

21.07.2001 00:00:00
ÖSS'de değişik puan türlerinde birinci gelen adaylar, birincilik beklemediklerini söylediler

Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS), hem 189,621 ham puanla, hem de 229,621 yerleştirme puanıyla Türkiye birincisi olan Mert Poyraz, ders çalışmayı fazla abartmadığını ve bu sonucu da beklemediğini belirterek, "Sisteme dayanarak ve zorlanarak çalışmanın kötü olacağına inanıyorum. İnsan içinden geldiği gibi çalışmalıdır" dedi.

Mert Poyraz, "İki yıldır dersaneye gidiyordum. Sınav iyi geçmişti, ama açıkçası birinciliği de beklemiyordum. Bunu bir ölçüde şansa da bağlıyorum" dedi.

Öğrenci Seçme Sınavı'nda "Yabancı Dil"de, hem ham puan, hem de yerleştirme puanında Türkiye birincisi olan Gebze Neşet Yalçın Lisesi'nden Burcu Sipahioğlu da, derece almayı beklediğini, ancak birinciliğin sürpriz olduğunu söyledi.

Garsonluktan Türkiye birinciliğine

Sınavda 144.402 puan alan Coşkun, başarısında en büyük faktörün arkadaşlarının motive etmesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Sınav sonuçlarını aldığımda bu iş olacak galiba dedim. ODTÜ İngilizce Öğretmenliği'ni istiyordum. Puanım buna yetiyor. İsteğim gerçekleşti. Başarımı öğretmenlerime, arkadaşlarıma ve aileme borçluyum. Ama itiraf etmeliyim ki bu kadarını hiç beklemiyordum. Çok heyecanlıyım."

Kendisinin Bodrum'da bir çay bahçesinde garsonluk yaptığını belirten Coşkun, "Ailemin maddi durumu çok iyi değil. Ben burada hem para kazanıyorum hem de yabancı dilimi geliştiriyorum" dedi.

Sözel birincisi GATA'dan ayrılmış

Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) sözel birincisi olan Hüseyin Onay (24), sözel alanda herhangi bir tercihte bulunmayacağını belirterek, "Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde genetik tıp okumak istiyorum" dedi.

İzmir Maltepe Askeri Lisesi'ni 1995 yılında birincilikle bitirerek Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne (GATA) giren Hüseyin Onay, burada da 5 yıl okuduktan sonra yeniden üniversite sınavına hazırlandığını ifade etti. Türkiye birincisi olmayı beklemediğini dile getiren Hüseyin Onay, "İlk 100'e girmeyi bekliyordum. Ama birincilik benim için sürpriz oldu."Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) Yabancı Dil ham puanda Türkiye birincilerinden Aydın Ortaklar Anadolu ÖğretmenLisesi Öğrencisi Mustafa Coşkun, birinci olduğunu Bodrum'da garsonluk yaparken öğrendi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.