HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Bol kepçe dağıttı beraatını istedi

06.07.2001 00:00:00
Eski Türkiye Halk Bankası Genel Müdürü Yenal Ansen'in de aralarında bulunduğu 9 sanığın, bazı firmalara usulsüz kredi vererek, "görevlerini kötüye kullandıkları'' iddiasıyla haklarında açılan davada, 1 ile 16.5 yıl arasında değişen hapis istemiyle yargılanmalarına devam edildi. Ansen duruşmada kredilerin geri ödenmesinde aksama olmadığını belirterek beraatini istedi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü duruşmasına, tutuksuz sanıklar Yenal Ansen, Yücel Dirik ve Muazzez Elaile avukatları ve müştekiler Halk Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ile Hazine'nin avukatları katıldı. Ansen, 1963 ylında Halk Bankası'nda çalışmaya başladığını, 1995 yılında da Genel Müdür olduğunu belirtti. 2001 yılı Nisan ayında bu görevinden ayrıldığını belirten Ansen, şunları söyledi:

"Kredilerin verilmesi sırasında önce bölge istihbarat birimlerinde değerlendirme yapılır. Hazırlanan bilgiler, kredinin istendiği birime ulaştırılır ve şube müdürlerince verilen raporlarla birlikte genel müdürlüğe intikal eder. Krediler biriminden gelen rapor ve evraklar genel müdürlükte incelenir, olumlu görüşle birlikte 'kredi açılmasına mani olmadığına ilişkin' yönetim kuruluna intikal eder ve yönetim kurulu önündeki belgelere göre karar verir."

Krize sığındı

Kredi verilen firmalardan bazılarının Türkiye'deki genel ekonomik krizden etkilenmesi dolayısıyla, alım-satımda bazı gecikmeler olduğu, ödemelerini geciktirdiğini savunan Ansen, verilen kredilerin geri ödenmesinde bir aksaklık öne sürerek, beraatını istedi.

Ağlayarak savunma

Sanık Yücel Dirik de ekonomist olduğunu ve devletin değişik birimlerinde hizmet verdiğini söyledi. Halk Bankası yönetiminde 1981-1982-1994-1997 yıllarında çalıştığını ifade eden Dirik, ağlayarak yaptığı savunmasında, "Bu süre içinde 18 bin işleme imza attım. Bunlardan 10 bin kadarı kredi verilmesine ilişkindir. Bu kadar işlemden sadece 3 tanesi ile ilgili işlemden usulsüzlük yapıldığı ileri sürülmektedir. Bu da bizim kredi verilmesi sırasında ne kadar titiz ve hassas davrandığımızı göstermektedir'' dedi.

16.5 yıla kadar ceza isteniyor

İddianamede, Yenal Ansen'in, BMD Tekstil, Garibaldi-Özkan Akkayagil, TYO ve Seracılık Bahçecilik Hazır Gıda firmalarına değişik tarihlerde birden fazla verilen usulsüz kredi işlemlerini onayladığı öne sürülerek, 5.5 yıldan 16.5 yıla kadar hapsi isteniyor.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.