HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Buraya kadar

16.07.2001 00:00:00
İngiltere Başbakanı Tony Blair, Kuzey İrlanda barış sürecini, içine girdiği çıkmazdan kurtarabilmek için yeni bir "önlemler paketi" hazırlayacaklarını ve bunu taraflara bildireceklerini açıkladı.

Staffordshire'daki Weston Park malikanesinde İrlanda Başbakanı Bertie Ahern ile birlikte Kuzey İrlanda'daki siyasi oluşumların liderleriyle 6 gün süren yoğun bir görüşmeler maratonuna katılan Blair, daha ileri görüşmelerin gerekliliğine inanmadıklarını açıkladı.

"Masada görüşme zamanı geçti" diyen Blair, bundan sonra hazırladıkları önlemler paketini bölgedeki siyasi partilerin önüne koyacaklarını belirtttikten sonra, "İster kabul ederler, ister etmezler" gibi bir ifadeyle sert çıkıştı.

Adams: Tehditleri başka yerde arayın

Sinn Fein lideri Gerry Adams da, görüşmelerin tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, hazırlanacak paketi merakla beklediklerini ve bu tür bir hazırlığı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Adams, barış sürecine tehdidin IRA'nın zaten uzun yıllardır suskun olan silahlarından gelmediğini, tehditleri başka yerlerde aramak gerektiğini kaydederken, barış sürecine asıl tehdidin özel polis gücünün kullandığı plastik mermiler ve İngiltere yanlısı Protestan paramiliterlerin hala kullanılmakta olan silahlarından geldiğini öne sürdü.

İnce hesaplar

Bu arada, yeni önlemler paketinin hangi tür bir zamanlama içinde hazırlanacağına dair herhangi bir açıklama yapılmazken, siyasi gözlemciler Başbakan Blair'in yeni seçim ya da Parlamento'yu askıya alma seçenekleri üzerinde karar vermek zorunda olduğu 12 Ağustos tarihine kadar bölgede uygulanacak barış paketini hazırlayacağı tahmininde bulunuyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.