HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

CHP'nin fikri ve zikri bambaşka!

24.10.2003 00:00:00
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kurultayda yaptığı konuşmada, partisinin tarihin içinden çıkan, tarihi yazan ve tarihi yapan bir siyasal parti olduğunu belirterek, "CHP, iktidarı kapmak için değil, devleti kurmak, toplumu çağdaşlaştırmak için kurulmuştur" dedi.

Baykal, dine saygının gereğinin, "Dini; devletin, hukukun, siyasetin koridorlarında eskitmemek, yıpratmamak, istismar etmemek" olduğunu söyledi.

Türkiye'de laikliğe karşı tepki sergileyerek siyaset yapanların Avrupa'nın yeni anayasasının dinsel bir anlayışla hazırlanabileceği ortaya çıkınca, "Aman sakın bunu yapmayın, laik bir anayasa istiyoruz" dediklerini kaydeden Baykal, "Avrupa'da laik anayasa isteyenlerin, Türkiye'de de laik anayasaya sahip çıktıklarını söylemekten korkmamaları lazım" diye konuştu.

Baykal, Cumhuriyet ve demokrasinin birbiriyle çelişen kavramlar olmadığını belirterek, "Demokrasi, sağlam bir Cumhuriyet temeli üzerinde yükselebilir" dedi.

CHP'nin fikriyle çelişen bir sosyal demokrasi tanımı

Baykal, CHP'nin sosyal demokrat bir parti olarak "insana, emeğe ve herkesin kimliğine saygı" anlayışıyla hareket ettiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Geldiğimiz noktada açıkça ortaya çıkmıştır ki, sosyal demokrasinin temelinde devlet yoktur, toplum vardır. Millet, insanlar, halk vardır. Sosyal demokrasi halk içindir, toplum içindir. Devlet halk içindir, toplum içindir. Sosyal demokrasinin temelinde ideolojik hakimiyet yoktur. Sınıf hakimiyeti yoktur. İnsan vardır. Onun ırkı, dini, mezhebi, inancı, rengi hiç önemli değildir. Siyasetin bunu sormaya, sorgulamaya hakkı yoktur. İnsan, siyasetin temel sütunu, kıblesidir."

Baykal'ın bu sözleri, "CHP'nin fikri başka, zikri başka" yorumlarına yol açtı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.