HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Çiftçiye seçim ulufesi

22.02.2019 00:00:00
Önce Tarım ve Orman Bakanı, ardından Cumhurbaşkanı Balıkesir'de ilan ediyor: Şubat-Mart ayında çiftçiye 3 milyar TL destek yardımı yapılacak.
Ocak ayı başında İzmir'deki AKP aday tanıtım toplantısında, Ocak ayında verileceği ilan edilen tarımsal ulufeden ise geçen ay ses çıkmadı. Kasa tamtakır çünkü.
Dört-beş gün önce Balıkesir'de yineledi Cumhurbaşkanı, dedi ki, Şubat-Mart aylarında 3 milyar 24 milyon 159 bin lira tarım desteği vereceğiz, Tarım Bakanlığımız çalışmasını yapıyor.
Patlıcan satan devletten üç kuruşluk seçim ulufesi!
Çadır marketleri çoğaltacaklarını vaad eden bir siyaset ve ekonomi ufkundan söz ediyoruz…
Koskoca Türkiye bitmiş…
Türkiye tanzim satış devletine dönmüş.
Türkiye çadır devletine çevrilmiş.
Türkiye kotalı-karneli yeşil komünizme evrilmiş.
En zenginleri bile açlık korkusu sarmış… TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı, tarımdaki büyük çöküş sebebiyle açlık ve yoksulluk endişesini dillendiriyor.
İktidar ise bilimsel, akılcı, hesaplı-kitaplı tedbirler almak yerine; 3 milyar TL seçim ulufesi dağıtarak bitmiş köylünün-çiftçinin gözünü boyuyor.
Paraları ve çözümleri yok; göz boyamaktan başka bir şey yapamazlar.
İktidarın seslendirdiği 3 milyar TL seçim ulufesi, çiftçinin kefen parası bile değildir. 
İktidar, 3 milyar ile kime, niye keyif bağışlıyor?
2006'da çıkartılan Tarım Kanunu'nun 21. maddesine göre devlet, her yıl GSMH'nın en az yüzde 1'ni tarıma destek olarak vermekle mükelleftir… En az yüzde 1'ini!
İktidar bugüne kadar bu yasal görevini yapmamıştır.
Tarım ve hayvancılık bitmiş; vatandaşın alım gücü ve tüketim kabiliyeti yok olmuş. Vergi, faiz, zam, harç ve haraçlarla piyasalar kurumuştur.
Bugüne kadar tarım kesiminin, çiftçinin-köylünün devletten toplam yasal alacağı 155 milyar TL'dir. 
155 milyar TL nerede, 3 milyar TL nerede; devede kulak bile değil!
Öyleyse, deveyi hamuduyla kim yuttu!?
AKP hükümetinin üç-dört yıl geriye dönük kendi rakamlarına bakalım:
Yıl: 2016… GSMH: 2 trilyon 608 milyar TL.
Çiftçiye asgari ödenmesi gereken: 26 milyar TL.
Ödenen: 14.8 milyar TL… Çiftçi alacaklı.
Yıl: 2017… GSMH: 2 trilyon 404 milyar TL.
Çiftçiye asgari ödenmesi gereken: 24 milyar TL.
Ödenen: 12.8 milyar TL... Çiftçi alacaklı.
Yıl: 2018… GSMH: 3 trilyon 445 milyar TL:
Çiftçiye asgari ödenmesi gereken: 34.4 milyar TL.
Ödenen: 14.5 milyar TL… Çiftçi alacaklı.
Yıl: 2019… Açıklanan GSMH: 3 trilyon 872 milyar TL.
Çiftçiye asgari ödenmesi gereken yasal destek: 38.7 milyar TL.
Bakanın güya 2019'da artırdık diye şişindiği yasal destek rakamı ne kadar: 16.1 milyar TL… Çiftçi yine alacaklı.
Türk çiftçisinin devletten bugüne kadarki toplam yasal alacağı ne kadar? 155 milyar TL.
Şu sömürgeci kapitalist düzende iktidar yasal desteği bile çiftçiye vermediği için, tarım kesimi, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden 140-150 milyar TL kredi çekerek ölmemeye çalıştı. 600 bin çiftçi krediye, faize, borca, rehine, hacize battı. Traktörü gitti, bağ-bahçesi gitti, evi-barkı rehin oldu. Tarım bitti, Türkiye bitti.
Can çekişen çiftçiye ödeme yok… 3 kuruşluk seçim ulufesi var. Ama kirli savaş göçmeni Suriyeliye 37 milyar dolar, yani 196.5 milyar TL derhal ödeme var!
Vaziyet bu kadar vahim iken; devletten 155 milyar TL çıplak yasal alacağı olan tarım kesimine ulufe dağıtır gibi, seçim öncesinde çiftçiye 3 milyar destek vereceğiz demek, sadece çiftçi ile değil, Türk milleti ve devletiyle dalga geçmektir. 
Parasız ve çözümsüz bir iktidarın yapabileceği tek şey, seçim öncesi üç kuruş ulufe dağıtarak toplumla alay etmektir.
Zerre kadar aklı, basireti ve iz'anı olan için ise çare vardır: 2005'ten bu yana Rusya, Çin, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika gibi Asya ve BRICS ülkeleri başta olmak üzere dünyanın 4 milyar nüfusluk kesiminin uygulayıp kurtulduğu ekonomi, BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli ve Milli Para sistemidir.
Köylüyü milletin efendisi, Türkiye'yi de kainat devleti yapacak yol budur. Türkiye, BTP iktidarı ile bu modele ve sisteme geçmeye mecburdur. İlmin, aklın ve tecrübenin yolu budur. Yeni dünya gerçeği budur.
Prof. Dr. Baş, en aptal insanın bile anlayacağı sadelikte bir çuval mısır örneğiyle anlatmıştı bu gerçeği… Türkiye, dünyanın evrildiği bu yepyeni modele ve Milli Para sistemine geçmeden, devlet de, millet de para yüzü göremeyecektir.
 
Misafir Kalem (K) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.