HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

İnsan bu kadar da ucuz değil!

23.07.2019 00:00:00

Âlemdeki en şerefli varlık insandır.Tüm kainat,insan için yaratılmış, insanın emrine verilmiştir.İnsanın öz benliği, canı, malı, emeği, namusu mukaddestir.

Bu kurallarıYüce Allah koymuş, evrensel kılmış, ilan etmiştir:

"And olsun biz insanoğluna asalet, şeref ve nimetler verdik… Güzel güzel rızıklar lütfettik ve onları yarattıklarımızın birçoğundan gerçekten üstün kıldık."(İsra Suresi, 70).

"O (Allah) ki, yeryüzündeki şeylerin hepsini sizin için yarattı." (Bakara Suresi, 29).

"Bütün göklerde ve topyekûn yeryüzünde her şeyi katından sizlerin emrine verdi." (Casiye Suresi, 13)

İnsanın emrine verilen şu âlemde, tüm canlılar için kaynak ve nimet sonsuzdur. Kapitalizmin dediği gibi sınırlı değildir…

"O size kendisinden isteyebileceğiniz her şeyi verdi. Eğer Allah'ın nimetlerini saymaya kalkışsanız sayamazsınız." (İbrahim Suresi, 34).

Kaynakların sınırsız olduğu gerçeği ilahi, ilmi ve akli bir gerçektir.

Bu temel evrensel gerçekler üzerine bugüne kadar bir iktisat sistemi ve ekonomi düzeni oluşturamayan İslam dünyası ve insanlık, sosyalizm ve kapitalizmin tutsağı, küresel sömürgecilerin kölesi haline geldi. 

Bu çağdaş kölelik ve sömürü düzenini, Milli Ekonomi Modeli ve Milli Para sistemi ile yıkıp tarihin çöplüğüne atan dehadır Prof. Dr. Haydar Baş.

Paraya yepyeni bir tanım getirdi. Parayı emek ve üretime endeksledi, hard currency enstrümanıyla insan emeğinin, devlet ve milletlerin GSMH'larının sömürülmesine son verdi Prof. Dr. Baş… Amerika'nın kâğıttan imparatorluğunu yıktı attı.

Cümle alemin dilinde Milli Para pelesenk oldu, Milli Para ve milli paralarla ticaret vird oldu.

Asgari ücret tartışmalarının ayyuka çıktığı Türkiye ve dünyada, Prof. Dr. Baş, insan emeğini ve asgari ücreti, insanın kutsallığına yakışır bir çıtaya taşıdı. Asgari ücreti 10 bin TL yapacağım, vallahi bana yetki verin, asgari ücreti değil 10 bin TL, 15 bin TL yapayım, dedi, hesabını-kitabını ortaya koydu.

Bugün ABD, Haydar hocanın iki-üç yıldan beri seslendirdiği asgari ücret rakamına geldi. ABD Temsilciler Meclisi asgari ücreti 2 katına çıkaran yasa tasarısını onayladı, Senato'ya sunuldu. Onaylandığında; haftada 5 gün çalışan kişinin aylık asgari ücreti 2 bin 970 dolar olacak… Bizim parayla 16 bin 630 TL.

Bugün aylık asgari ücret Avustralya'da 2 bin 397 dolar, yani 13 bin 665 TL.

İrlanda'da 1820 Dolar, yani 10 bin 371 TL.

Toprağı Konya ilimiz kadar bile olamayan Hollanda'da 1779 Dolar, yani 10 bin 150 TL.

Yüzölçümü Sivas kadar bile olmayan İsrail'de 1700 Dolar, yani 9 bin 690 TL. 

Bu cennet vatanda ise asgari ücret 2 bin 20 TL, yani 354 Dolar… Cennet adeta cehenneme döndü.

Zihinlerdeki körlüğe ve kapitalizm iğdişliğine bakın ki, CHP bile 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere 2019 yılı asgari ücretinin 2 bin 200 TL olması için TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi sunmakla iftihar ediyor.

Dünya ve küresel firavunlar, hakkı teslim ederek Haydar hocanın hesabını, kitabını, modelini ve asgari ücret rakamını yakalamaya çabalıyor. Bizimkiler kapitalizmin kölelik seviyesinin kat be kat altında rakamlar üzerinden at nalının açtığı çukurda okyanus fırtınaları kopartıyor. Kör inat milleti helak ediyor, devlet bitiriyor.

Eli öpülesi çalışanların emeğine karşılık kölelerin bile altında bir rakam, 2 bin 20 TL ücret veriliyor.

İnsan bu kadar ucuz, bu kadar düşük değil…İnsan ve insan emeği bu derece ucuz olmamalı!

Bu çağdaş köleliğe son veriyor Prof. Dr. Baş.

Çalışan insan zaten eli öpülesi insandır. Nitekim Peygamber (s.a.a.), Tebük seferi dönüşü, Medine'nin önde gelenlerinden Sa'd b. Muaz (r.a.) ile tokalaşıp musafaha ederken; ellerinin nasırlı, pürüzlü olduğunu fark ediyor. Sebebini soruyor. Hz. Sa'd 'ailemin geçimini sağlamak için kazmayla-çapayla uğraşırım' deyince; Hz. Peygamberimiz eğilip Sa'd'ın elini öperek şöyle buyuruyor:

"Bu eller, Allah'ın sevdiği eller... Bu ellere cehennem ateşi dokunmaz."

(İmam Serahsî, el-Mebsût, 2. Bab, c. 30, s. 344, Beyrut, trhsz.).

Bu öpülesi ellerinin asgari ücretini açlık sınırının altında köle düzeyinde takdir etmek, Peygamberin öptüğü elleri adeta kırmaktır.

Prof. Dr. Baş, işte bu büyük zulme son veriyor; onun hesabını-kitabını yaparak takdir ettiği 10 bin TL, 15 bin TL'lik asgari ücret, gerçekten hakkaniyetli ücrettir.

Prof. Dr. Baş, tüketimi de ekonomininkaynağı haline getirerek, tüketici kesimi de vatandaşlık maaşı…vs gibi projelerle destekleyip toplumu insan onurun yakışır bir hayat standardına kavuşturuyor. 

Bu hakkaniyeti, hukuk ve sosyal devlet anlayışını gerçekleştirmenin yolu, ecnebilerden "hard currency" dilenmek değil; Milli Ekonomi Modeli ve Milli para sistemini acilen devreye koymaktır.

 
Misafir Kalem (K) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.