HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Çocuk ve Oyun

26.07.2001 00:00:00
1-2 YAŞLAR

BA?LANTILAR KURMA

Çocuğunuz oynarken elleri ve gözleri aracılığıyla bilgi edinmektedir. Yalnız başına bir şey yapmamakta veya sadece soyut bir tarzda düşünmektedir. Nesneleri yakından incelemesi neticesinde ve eliyle tutup, üst üste yığma denemeleri sonrasında onların benzer ya da farklı karakterde olduklarına şahit olur. Nesnelerin birbirinden farklı kategorilerde yer aldıklarını anlamaya başlar: Değişik ölçüler, şekiller, renkler ve işlevler.

Küpler ve benzeri basit üst üste yığılabilen oyuncaklar onun farkındalığını genişletmek amacıyla kullanılabilir. Söze geçen farklı kavramlara alışmasına yardımcı olmak için nesneleri renk ve şekil adlarıyla tanımlayabilirsiniz. 'Geniş' ve 'küçük' ve 'kare' gibi kesin tanımlayıcı terimleri sıklıkla kullandığınız takdirde kısa bir süre sonra çocuğunuz bu isimleri doğru olan oyuncakla eşleştirebilecektir.

Nesnelerin tasnifi

Çocuğunuza tüm yönleriyle benzerlikleri ve farklılıkları işaret edebilir ve ondan çok çeşitli şeyler sınıflandırmasını ve tasnif etmesini isteyebilirsiniz. Ona tüm boyutları en az 4 cm olan, yeterli büyüklükteki ve güvenle tutmaya elverişli çok çeşitli nesneleri kendince bir tarzda ayrıştırması için verebilirsiniz.

Onunla ayırt edici oyunlar oynamak nesneleri isimleriyle eşleştirebilmesine ve mevcut benzerlikleri keşfedebilmesine yardımcı olur. Bir yığın oyuncak çiftlik hayvanını dilediği kategoriye göre tasnif etmesi onun için oldukça eğlencelidir. Daha sonraları ona bazılarının inek, bazılarının köpek, bazılarının at olduğunu gösterebilirsiniz ve yardımınız sayesinde o değişik hayvan tasnifleri yapabilir.

Dışarı yürüyüşe çıktığınızda tasnif yapmaya elverişli çakıl taşları, çam kozalakları, tüyler, yapraklar, kestaneler gibi ilginç parçalar toplayabilir ve böylece bir hazine avına sahip olabilirsiniz. Eve döndüğünüzde onları beraberce sınıflandırabilirsiniz.

Şekiller hakkında daha fazla bilgilenme

Bu yaştaki bir çocuk bir pinpon topunu mukavva bir borunun aralığından yuvarlamaktan büyük bir keyif alır ve daha büyük bir topun veya küpün bu aralığa sığmadığını farkeder. Bu arada daha büyük ve daha küçük kavramlar hakkında bilgi sahibi olur ve bazı şekillerin birbirine uyabildiğini, diğerlerinin ise uymadığını görür.

Oyuncağın üstündeki açıklıkla elindeki şekli eşleştirmeye girişeceğinden, şimdiki basit şekil ayrıştırıcıları onun için daha kolaydır. Siz de onun için en basitinden bir şekil ayrıştırıcısı yapabilirsiniz; ayakkabı kutusunun yüzeyine pinpontopu büyüklüğünde yuvarlak bir şekil veya küpe uygun gelen kare bir şekil keserek bu tarz bir şey elde edebilirsiniz. Şekli deliğin üzerinde tutarak çocuğun objeyi arasından itmesine izin verin ki şekil ayrıştırıcılarının nasıl çalıştıklarını görebilsin. Güzel yaptığından ötürü ona övgü dolu sözler söyleyin böylece o da bir iş başarmış olmanın kıvancını yaşayabilsin. Bazı şekil ayrıştırıcılarının aynı zamanda renk kodlayıcıları da vardır, bu takdirde kırmızı bir şekil ancak kırmızı bir deliğe uyabilmektedir. Bunu ona gösterebilirsiniz, o da bu sayede renkleri eşleştirmeyi öğrenecektir, nitekim renkleri gerçek anlamda tanıması biraz zaman alır.

Çocuk ve Oyun, Kaknüs Yay.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.