HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Çocuk ve oyun

12.08.2001 00:00:00
3-5 yaşlar

Pişirme

Çocuğunuz size yemek pişirirken veya fırına verirken yardımcı olmaya bayılacaktır ve bu sayede kalıp oluşturabilme becerisini gerçek bir hamur üzerinde deneme imkanı bulacaktır.

Sizinle beraber yaşayacağı bir fırınlama süreci çok eğlenceli olabilir. Bunun için ekmekler ve çörekler yapabilirsiniz. Siz malzemeleri ölçüp tartarken, hamuru yuvarlayıp yoğururken, ekmeklerin üzerine yerleştirmek için çeşitli şekiller yaparken ondan size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Siz hamur işi yaparken, çocuğunuz hamurdan pasta süslemesi için balık, yaprak ve benzeri düz şekiller kesebilir veya turtalar için şekiller oluşturabilir.

Çocuklar bisküvi yapımını, özellikle malzemeleri karıştırmaya yardımcı olmayı veya bisküvi hamurunu yuvarlayıp, şekiller kesmeyi çok severler. Küçük keklerin yapımı da eğlencelidir ve çocuğunuz karışımı kaşıkla kağıt kaplara doldurabilir ve üstlerini süsleyebilir.

Mutfak güvenliği

Bu yaştaki çocuklar mutfakta sürekli yakından izlenmeldir. Ellerin ve tüm çalışma araçlarının işe başlamadan evvel temiz olması gerektiğini onlara açıkça belirtin. Ocak sadece yetişkinler tarafından kullanılmalı ve bıçaklara özellikle dikkat edilmelidir. Kesme işlemi öncesi, çocuğunuza körelmiş bir bıçak ve düz bir tahta verebilirsiniz. Kasenin altına koyulacak nemli bir örtü karıştırma esnasında kaymayı engeller.

El becerileri

Tahta, kullanıma çok elverişli bir malzemedir ve çocuğunuz sizin tahtadan bir şeyler imal ettiğinizi görürse, onunla yakından ilgilenecektir. Yumuşak tahta parçalarını ve büyük başlı çivileri çekiçlemesine imkan verecek, 4-5 yaşında bir çocuğa uygun bur alet takımı alabilirsiniz. Ayrıca bir zımpara tahtası veya bir tornavida kullanmayı da deneyebilir. Bu tip etkinlikleri uygularken, onu yakından gözlemlemelisiniz.

Eğer çocuğunuz sizi dikiş dikerken veya tamirat yaparken gördüyse, dikiş dikmesine imkan veren dantel ve dikiş kartları hoşuna gidecektir. Bunlar ince parmak ve el hareketlerine alışması açısından oldukça faydalıdır.

Toksin içermeyen biraz tutkal, boya ve hayal gücü sayesinde çocuğunuz çeşitli ev gereçlerinden modeller yapabilir. Ortaya koyduğu ürün hiç bir anlam taşımayabilir. Çocuğunuz sadece etkinliğin kendisinden tatmin olmuş olabilir, bununla beraber ortaya koyduğu ürünün ne olduğunu ona sorduğunuzda hemen bir isim takacaktır. Çocuğunuza bir yığın parça temin edin. Model oluşturması için pılıpırtı tarzında uygun malzemeleri biriktirebilirsiniz böylece bu tarz bir işe yeltendiğinde elinizin altında pek çok malzeme olacaktır. Onunla beraber şekiller kesmeniz, nesneleri biraraya getirmeniz ve ihtiyaç duyduğu parçaları bulmanız gerekebilir. Sizin onu değil, onun sizi yönlendirmesine izin verdiğiniz takdirde, bu model oluşturma işi daha da başarılı olacaktır. Nesneyi hayalinde yaratacak ve onu gerçekleştirmesi sizin yardımınızla olacaktır.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.