HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Çocuk ve Oyun

14.08.2001 00:00:00
3-5 yaşlar

Özel günler için kartlar

Çocuklar özellikle bayram ve doğum günleri için kart yapmaya bayılırlar. Balon şekilleri veya basit hayvan şekilleri kesip, kartlara yapıştırabilirler. Bu etkinlikler çocukların şekil ve taslakları fark etmelerine yardımcı olur.

Müsvedde defteri

Bu yaştaki bir çocuk, bir defterde saklayabileceği özel şeyler biriktirmekten hoşlanabilir. Magazinlerden kesilen resimler, çıkartmalar, pullar, kartpostallar hatta şeker kağıtları bile bu deftere yapıştırılabilir.

RESİM ÇİZME VE BOYAMA

Çocuğunuz, önceki deneyimlerine ilişkin duygularını ifade edebilme ve düşündüklerine ilişkin duygularını ifade edebilme ve düşündüklerinin önemli olduğunu gösterebilme açısından serbest resim çizme etkinliğinden istifade eder ve bir şablonun etrafını çizmek ve renklendirmek gibi daha kontrollü aktiviteler sayesinde el ve parmak denetimini geliştirir.

Uygun araçlar

Resim çizme becerisi geliştikçe, çocuğunuz parafinli mum boyalardan daha uygun tarzda birşeyler kullanmak isteyebilir. Çok iri, çok da ince olmayan yıkanabilir keçeli kalemler en ideal kullanımı sağlar. O resim çizerken, resim kalemlerini nasıl tuttuğuna dikkat edin, çünkü bu durum şekil çiziminde ve ileride yazı yazmada büyük farklılıklar yaratabilir. Ucuna uzak bir yerden sıkıca tutmak yerine, kalemin ucuna yakın bir yerden parmakları sararak nasıl tutulduğunu ona gösterin. Eğer çocuğunuz hayal gücünü kullanacaksa, büyük kağıt parçalarını seçmek yerinde olur ve çok sayıda düz bir kitaba çizim yapmktan hoşlanır. Bu aynı zamanda resimlerini sürekli saklayabileceği bir arşiv yerine de geçebilir. Renklendirme etkinliği onun ince koordinasyon ve bütünlük denemeleri yapmasına izin verir. Çocuğunuz ön basımlı, yazısız kitapları renklendirmenin yanısıra, basit faaliyet kitaplarının eksik taslak parçalarını doldurmaktan veya bir çerçevenin içindeki ve dışındaki resimleri eşleştirmekten hoşlanabilir. Okuma öncesi becerileri geliştirme açısından eşleştirme ve şekil tanıma pratikleri fayda sağlar.

Şablonlar ve kalıplar

Çocuğunuz şablon veya kalıp kullanarak resim yapmaktan hoşlanabilir. Kalın kartondan kesebileceğiniz figür resimleriyle kendi kalıbınızı yapabilirsiniz veya hamur kesicileri gibi ev gereçlerini veya oyun panosu parçalarını kullanarak kenar çizgilerini çizebilirsiniz. Şablonlar bir karttan şekil keserek ve bunu bir parça kağıt üzerine yapıştırarak elde edilebilir, böylece çocuğunuz üzerini boyayabilir veya mum boyayla renklendirebilir ve altından ne çıkacağını görmeniz için onu kaldırmanız yeterli olacaktır.

Bazı kalıplar, yapraklar, bozuk paralar, döşeme, araba lastiği ve benzeri pek çok şey sürterek şeklini çıkarmak amacıyla kullanılabilir. İnce, düz bir kağıdı bu tarz bir nesnenin üzerine yerleştirin ve bir mum boya veya kurşun kalem yardımıyla üzerini sürtün.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.