HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Ders kitapları yalan söylüyor

23.10.2003 00:00:00
Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Birsen Karaca, "Ermeni meselesinin bütün yönleri ile ortaya çıkması için Ermenistan'daki arşivler araştırmacılara açılmalı" dedi. AÜ Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Birsen Karaca, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nce düzenlenen "Ders Kitaplarında Ermeni Soykırımı" konulu konferansta, bugüne kadar dünya kamuoyunun Ermeni iddiaları konusunda yanlış bilgilendirildiğini belirtti. Ermenice bilmeyen araştırmacıların, Ermenistan'daki arşivlere ulaşmasının çok güç olduğunu anlatan Karaca, "Bugüne kadar yazılan kitapların çoğunluğu dünya kamuoyunda Türkiye'ye karşı tepki uyandırmak için yazılmış. Yazıların büyük bir bölümü gerçeği yansıtmıyor" dedi.

Sistemli psikolojik savaş

Ermeni sorunu olarak dünya kamuoyuna sunulan yazılı, sözlü, görsel materyallerde ve batı ülkelerindeki okullarda okutulan ders kitaplarında maksatlı olarak Türkiye'ye karşı sistemli bir psikolojik savaşın uygulandığını iddia eden Karaca, "Ermeni toplumu için yeni bir toplumsal bellek oluşturulmak isteniyor. Bu amaç doğrultusunda, Ermeni halkına Türk toplumuyla olan ortak geçmişini unutturmak yönünde çaba harcanıyor" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.