HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Derviş'e soğuk duş

24.05.2001 00:00:00
Önceki gün Gaziantep'e gelişinde işçiler tarafından yoğun protestolarla karşılanan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, kendisine yöneltilen "İthal kurtarıcı istemiyoruz' sloganlarıyla zor anlar yaşamıştı. Gaziantep'teki temaslarını bu gerginlikle başlayan Derviş, "Şu anda yangını söndürmüş durumdayız, ama üretimin çarkları tam anlamıyla dönmeye başlamadı, bunu sağlamaya çalışıyoruz" dedi. Derviş, valilik salonunda düzenlediği kısa basın toplantısında, "önceki gün akşamdan beri Gaziantep'teyim. bilgi alıyorum. Çok mutluyum. Vali beyden de çok değerli bilgiler aldım" diye konuştu. Gaziantep'in çok güçlü bir sanayi yapısına sahip olduğunu ifade eden Derviş, "Ekonomide hepimiz son iki ayda çok önemli sıkıntılar yaşadık. Faizler çok yükseldi, üretimde, ihracatta bu sorunları gördük. Ancak, son 10 günde iyileşme var. Bu konuda, Gaziantepli sanayicilerle neler yapabileceğimizi tartışacağız.

Ambargonun faturası Türkiye'ye ağır oldu

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, hazine kağıtları ihalesine bankaların ilgi göstermediği yönündeki bir soruya, "Bu durum, o sırada toplu iş sözleşme görüşmelerinin imzalanmamasından kaynaklanmış olabilir" yanıtını verdi. Derviş, gazetecilerin ard arda gelen soruları üzerine, "İktisat hocası olarak basının ekonomiye ilgisi ve bilgisine hayranım" dedikten sonra sözlerini şöyle tamamladı: "Irak'a uygulanan ambargo, Türk ekonomisine büyük yük getirdi. Ortadoğu'da bir an önce barışın sağlanması Türkiye için önemlidir. Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa arasında köprü görevi üstlenmektedir".


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.