HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 19 HAZİRAN 2021, CUMARTESİ

Derviş'in tehlikeli oyunu

18.06.2001 00:00:00
Aylardır piyasaları büyük beklentilere iten "takas" gerçekleştirildi.

Peki neydi takas? Bankaların devletten olan alacaklarını dövize çevirme olayı...

Bankaların elinde kriz döneminde kamu bankalarına verdikleri gecelik yüzde 7500 faizin karşılığı aldıkları 16 milyar dolarlık serseri paraları yeniden devlete kazıklamalarının ince bir yolu takas.

Sanayinin kanı emilmiş, esnafın damarları kurumuş. Bankaların umurunda değil. Onlar sektörlere kredi verecek yerde yine garantili müşteri olarak devleti seçtiler.

Ama geçen iki krizden ders aldılar. Artık Türkiye Cumhuriyeti Devletine, biz sana para veririz, hatta vadesini de uzatırız ama bir şartla artık Türk lirası değil dolar cinsinden borçlanabiliriz.

Peki bankalar bu noktaya niçin geldi. Derviş'in dalgalı kur politikası sayesinde. Bankaların takas ısrarı ile devlete verdikleri mesaj şu. Siz dalgalı kur ile devletin, milletin geleceğini dalgalanmaya bırakabilirsiniz amma bizi asla...

Özetle dalgalı kur sisteminden sonra eski riskleri büyük faiz oranlarına rağmen istemiyorlar.

Hatta ellerindeki hazine bonolarını dövize çevirterek eski zararları da telafi etmeyi ümit ediyorlar. Nasıl mı? Dolarizasyon sayesinde.

Böyle evlere şenlik bir iktidar olduktan sonra, siyasette üreyecek krizler dalgalandıkça bankaların kasaları dolup taşacak.

En ufak bir krizde döviz tavana vuracak. Bu sayede devletin döviz cinsinden borçları katlanırken, bankaların alacakları şiştikçe şişecek.

Takasta bankalar 10 katrilyonluk yüklü teklif verdi diye iktidarın etekleri zil çalıyor.

Doğru, bankalar, dolara güveniyoruz ama, ödeyecek siz olduktan sonra yine de güvenemeyiz, deseydi piyasalar bu hafta alt üst olacak, iktidarı bu kasırga alıp götürecekti.

İktidarın günü kurtarmak dışında bir şey düşünecek mecali kalmadığından kısa günün kârının tadını çıkarıyor.

Artık bankaların devalüasyon lobisi gibi çalışacak olması, dolardaki bin liralık artışın bankalara bir trilyonluk rant kazandırması onlar için sorun değil.

Türkiye'de devletin TL'yi tedavülden kaldırarak doları ikame etmesinin faturası enflasyona çıkacak, kimin umurunda.

Bu takas sayesinde devlet hariç her piyasa aktörü kurlarının yukarı çıkması için binbir piyasa oyunu oynayacaktır.

Şu derviş işini çok iyi biliyor. Önce dövizi serbest bırak. Sonra dövizi ser patlatanları serbest bırak. Hatta 16 milyar dolar ceplerine para doldur sonra ver TL'yi al dövizi oyunu oyna.

En ufak bir siyasi krizde ülkenin göçertilmesi işten bile değil. Kriz korkusu salarak üç partiyi istediğin gibi manipüle et. İşte Derviş siyaseti bu...

Kurtarıcı olarak getirdikleri adam takas sayesinde ülkeyi yeni krizlere gebe bırakıyor. Bizden söylemesi...
 
İbrahim Berk / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.