HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Derviş'ten yazılı cevap

01.06.2001 00:00:00
İtalya'da, yeni kurulacak hükümette ekonomi bakanlığını yürütecek olan Giulio Tremonti ile görüşen Devlet Bakanı Derviş, Yüksel Yalova'ya yazılı bir açıklamayla cevap verdi. Kemal Derviş, ekonomik programın aksatılmadan uygulanacağından şüphe duyulması ve kamuoyunun endişeye kapılmasına gerek olmadığını savundu.

Türkiye'nin uygulamakta olduğu programın, uluslararası alanda büyük bir mali destek gördüğünü ve bugüne kadarki uygulamaların çok üzerinde bir dış finanasman sağlandığını öne süren Devlet Bakanı Derviş, uluslararası mali desteğin devamı ve Türkiye'nin güvenirliliğinin, programın tavizsiz şekilde uygulamasına bağlı olduğunun, tüm ilgililer tarafından bilinen bir gerçek olduğunu savundu.

İlk kez ANAP'lı bir bakandan tepki gördü

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş başkanlığında hazırlanan ekonomik program ve bu programda yer alan acil etiketli yasalar, MHP'lilerden sonra ilk kez ANAP'lı bir bakandan tepki gördü. Özelleştirmeden sorumlu müstafi Devlet Bakanı Yüksel Yalova, dün sabah "Tütün yasasını imzalamam" diye açıklama yapınca, zaten ateş üstünde olan piyasal karıştırıldı; borsa düştü dolar da fırladı. Ancak Yalova, önce Başbakan Bülent Ecevit, ardından da daha sert olarak Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'dan gelen tepki üzerine çark etti ve "Sorun yok, çözeriz" dedi. Liderlerin müdahalesi ve Yalova'nın son sözleri piyasaların tansiyonunu düşürdü, borsa hızla toplarlandı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.