HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 13 MAYIS 2021, PERŞEMBE

Doğu'da yakıt telaşı

28.09.2005 00:00:00
Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte vatandaşların özellikle yakacak hazırlıkları hızlandı. Kars'ın Sarıkamış İlçesi'nin çıkışı adeta tezek deposu haline getirildi.

Yaklaşmakta olan kış mevsimi daha şimdiden fakir vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Yaklaşık 8 ayı tamamen karla kaplı geçen ve aşırı soğuğun hakim olduğu Sarıkamış İlçesi'nde kış hazırlıkları kendini göstermeye başladı. Kar yağmadan önce yakacak temini için çalışan vatandaşlardan kömür almaya gücü yetmeyenler ise, bölgede yaygın olarak kullanılan tezeği tercih ediyor. Fatma Akın (75), Filiz Akın (32) ve Hamiyet Akın (28) tezekleri kalak (piramit şeklinde biriktirerek) haline getiren mevsimin son kişileri oldu. "Bizim maddi gücümüz bunlara yetiyor" diyen Akın ailesinin fedakar kadınları, tezeklerin yakılarak bitirilmesinden sonra eğer soğuk havalar devam ederse o zaman kömür almak zorunda kaldıklarını belirttiler. Bayanlar tezeği sadece ısınmak için değil, ocaklarda yemek pişirmek ve tandırda yakmak içinde kullandıklarını aynı zamanda da tezeğin artan tozunu ise ahırlarda hayvanların yattığı yerleri kurutmak ve nemini almak için kullandıklarını da sözlerine eklediler.

İki farklı dünyaSarıkamış'ın Erzurum istikameti çıkışındaki bölgeye yığılan onlarca tezek yığını aynı zamanda da farklı iki dünyayı gözler önüne seriyor. Apartmanların gözüktüğü yerden bakıldığında, daha da dikkat çekici olan tezek yığınları, bir kış mevsiminde yakılarak yok ediliyor ve bu görüntüler her yıl kendini yeniliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.