HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Dokunma Derviş'e, yanarsın!

01.06.2001 00:00:00
Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Faruk Yücel'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, "Tütün Kanunu'nun Mayıs sonuna kadar çıkarılması konusunda, Niyet Mektubunu kim yazdı ise, kim imzaladı ise sorumluluğu o taşır" sözleriyle Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'i hedef alınca; bedelini 'bakanlık koltuğunu' terkederek ödemek zorunda kaldı. Bakan Yalova'nın sözlerini "IMF'ye başkaldırı" olarak yorumlayan Kemal Derviş'in piyasayı yönlendiren dostları, bir başka deyişle Bakan Derviş'in IMF ile birlikte hazırladığı programla gelecek tüm krediyi cebe indirecek kriz aktörleri, hemen ellerindeki birikimleri harekete geçirerek, dövizin yükselmesine; Borsa'nın tepetaklak olmasına yol verdiler. Sonuçta ABD Doları Kapalıçarşı'da 1220 bin, bankalar arasındaki işlemler de 1 milyon 270 bin liraya yükseldi; Borsa da 10 bin puana kadar geriledi.

Liderlerden muhteşem ittifak

Yüksel Yalova'nın Derviş'e yönelik sözleri üzerine harekete geçen kriz avcıları piyasanın ayarını bozunca, koalisyonu oluşturan liderler peşpeşe sert içerikli açıklamalarda bulundular. Bu çerçevede ilk açıklama Başbakan Bülent Ecevit'ten geldi. Ecevit, Yalova'nın açıklamalarının "Hükümet uyumu ile bağdaşmadığını ve Hükümet'in görüşlerini temsil etmediğini" söyledi. Başbakan Ecevit'in bu sözleri üzerine Yalova'nın açıklamalarının ardından düşüş yaşayan Borsa, günün ikinci yarısında toparlanmaya başladı. Endeks, bir süre yatay seyrettikten sonra 10,700 seviyesinin üzerine çıktı. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın tepkisi ise daha sert ve "açıklayıcı oldu. Yılmaz "Hükümet IMF'ye verdiği niyet mektubunun arkasında durmaktadır. Arkadaşımızın sözleri maksadını aştı" dedi.

Bahçeli: Kriz çıkmasına

izin vermeyiz

Daha önce MHP'li bakanların Bakan Derviş ile takışmalarına müdahalelerde bulunarak, yeni bir krizin ateşlenmesini önleyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, gelişme karşısında Almanya'da bir açıklama yaparak, Türkiye'nin yeni bir krize girmesine izin veremeyeceklerini söyledi.

TÜSİAD Derviş'ini yanlız bırakmadı

Yüksel Yalova'ya bir tepki de Kemal Derviş'e sonsuz destek veren patronlar kulübü TÜSİAD'dan geldi. TÜSİAD'dan yapılan açıklamada, hükümetin çalışma yöntemlerinde ve kamuoyuyla iletişim kurmada sorunları bulunduğu öne sürüldü.

Yazılı açıklamada, "Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı'nın Devlet Bakanı sayın Kemal Derviş'i kişisel olarak bağladığı ama hükümeti bağlamadığı konusundaki değerlendirmeler, Türkiye'yi hem uluslararası arenada sözüne güvenilmez bir ülke konumuna getirmekte, hem de yeni siyasi ve ekonomik krizlerin - muhtemelen üçüncü bir krizin - altyapısını hazırlamaktadır" görüşüne yer verildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.