HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Ebû Türab-ı Nahşebi

30.05.2001 00:00:00
Ebu Türâb-ı Nahşebi ve sevenleri toplanmışlardı. Kendilerine fakirlik ve açlık erişti. Ebu Türâb; "Bu nedir? Araştırın bir şey çıkar" buyurdu. Araştırdılar, içlerinden birinin yanında yiyecek bir şey buldular. Ebu Türâb ona; "Onu arkadaşlarına hibe et. Bize acımadıkça kendine acıyamazsın" dedi. Onun azığını aldı ve sevenlerine infak etti. Fakat o kimseye hiçbir şey düşmedi. Bunu üzerine o kimsenin basireti, kalp gözü açıldı.

Ebu Türâb, talebelerinde beğenmediği bir şey gördüğü zaman tövbe eder ve; "Bu zavallı benim yüzümden bu belaya düştü" derdi.

Tevekkül sahibi bir zat olan Ebu Türâb-ı Nahşebi tevekkülle ilgili olarak buyurdu ki:

"Tevekkül, kendini kulluk denizine atıp, kalbini Allah-ü Teala'ya bağlamaktır. Verirse şükür, vermezse sabretmelidir."

"Senin bize ihtiyacın yok mu?" diye soranlara; "Allah-ü Teala'ya muhtaç iken, size ve sizin gibilere nasıl ihtiyacım olur. Fakirin bulduğu şey gıdası, mahrem yerini örten şey ise elbisesidir. Kanaat, Hak Teala'dan gıda (ve güç) almaktır. Hakiki zenginlik, dengin olan bir kimseye muhtaç olmaman, hakiki fakirlik ise dengine muhtaç olmandır."

Ebu Türâb-ı Nahşebi hazretleri ömrü boyunca Allah-ü Teala'nın rızasına kavuşmak için gayret etti. Bir yolculuk sırasında Basra sahrasında 859 (H. 245) senesinde vefat etti. Yanında kimse yoktu.

Vefat ettiği sırada namaz kılıyordu. Bu halde uzun müddet kaldı. Onun vefat ettiğinden kimsenin haberi olmadı. Bir topluluk yoldan geçerken kendisini görüp, yanına yaklaştıklarında vefat ettiğini anladılar. O hiçbir şeye yaslanmadan, yüzü kıbleye çevrili bir halde idi. Bu zaman içinde cesedine vahşi hayvanlar ve kuşlar hiç yaklaşmamış ve vücuduna dokunmamışlardı. Topluluk onu kefenleyip cenaze namazını kıldı ve orada defneyledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.