HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Ek iş şart oldu

08.08.2001 00:00:00
Ekonomik kriz, memurların ek iş yapmasını zorunlu kıldı. Maddi sıkıntı çeken memurlar, mağazalardan vadeli aldıkları ev eşyalarını spot mağazalarda peşin fiyatından satarak geçiniyor

Ekonomik kriz nedeniyle maddi sıkıntı çeken memurlar, mağazalardan vadeli aldıkları ev eşyalarını spot mağazalar aracılığıyla satarak maddi sorunlarını gidermeye çalışıyorlar.

Şubat ayında yaşanan ekonomik krizden önce borcu bulunan, kooperatiflere üye olan ve çeşitli ihtiyaçları için gerekli nakit parayı bulamayan bazı memurlar,Tebrizkapı semtinde açılan spot mağazalarla anlaşarak ev eşyası satmaya başladılar. Nakit sıkıntısı çeken memurlar, yaklaşık bir yıllık vadelerle aldıkları televizyon, buzdolabı, çamaşır makinası, mutfak robotu, halı robotu ve müzik seti gibi ev eşyalarını aldıkları fiyatın yarısına spot mağazalara satıyorlar.

Peşin para vererek yarı fiyatına ev eşyalarını alan ve halk arasında "Memur Spot" olarak da adlandırılan spot mağazaların sahipleri ise, yüzde 10 kar koyarak aldıkları bu malları peşin parayla tekrar satıyorlar.

Emekliler de çalışıyor

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Musa Çam, birçok ülkede emeklilerin, çalışırken kendilerine ödenen maaşın yüzde 80'nini almasına karşın Türkiye'de bu oranın yüzde 20'ye düştüğünü söyledi. Çam, işçi emeklilerinin 150 milyon lira ile 280 milyon lira arasında değişen oranlarda maaş aldıklarını belirterek, bu ücretlerle geçinebilmenin mümkün olmadığına işaret etti. Çam, geçmiş yıllarda emekli ikramiyesiyle bir ev satın alabilen emeklinin bugün için bu olanaktan da yoksun olduğunu belirterek, çoğu kiracı olan emeklinin ekonomik krizle daha büyük bir darboğaz içine girdiğini kaydetti. Çam, " rahat bir yaşamın hayalini kurarken birdenbire kendisini geçim sıkıntısı içinde bulan emeklinin mücadeleye kaldığı yerden devam ettiğini belirten Çam hayat pahalılığı nedeniyle birçok emeklinin çalışmak zorunda kaldığını söyledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.