HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Elektrikte kaçak avı başlıyor

14.08.2001 00:00:00
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, üç gündür devam eden TEDAŞ ve TEAŞ toplantılarının sonuçları hakkında bilgi verdi. Çakan, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) toplantısında, müessese müdürlerinin, mevcut kayıp-kaçak oranlarının aşağıya çekilmesine, tahakkukun tahsilata oranlarının da artırılmasına yönelik olarak belirtikleri oranları 2001 yılının sonuna kadar gerçekleştireceklerini imzaları ile taahhüt ettiklerini söyledi. Çakan, Türkiye Elektrik Üretim-İletim Anonim Şirketi (TEAŞ) toplantısında da santral müdürlerinin üretim kapasitelerinin hangi oranda artırılacağını imza altına aldıklarını da hatırlattı.

Kaçak elektrik oranı % 60'larda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, "Tahakkuk, tahsilat ve diğer faaliyetlerin takip ve izlenmesi, kaçak ve kayıpların azaltılması, yapılan tahsilatların artırılması, oto kontrol ve bilgi iletişiminin sağlanmasını teminen, Tedaş Genel Müdürlüğü'nce yeni bir yazılım ve donanım kurulacak"dedi. Elekrikte kayıp ve kaçak oranı illere göre yüzde 6 ile yüzde 60 arasında değişiyor. Türkiye ortalaması ise yüzde 21.6. Kayıp ve kaçağın en düşük olduğu il yüzde 6 ile Bilecik, en yüksek olduğu il de yüzde 60 ile Diyarbakır yeralıyor diyen Çakan, hedeflerinin bu kayıp ve kaçağı en aza indirmek olduğunu dile getirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.