HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Emlakta rağbet deniz kenarına

 
Mayıs 2021 Emlak Endeksi'ne göre, son bir yıl içerisinde satılık konutlarda ortalama metrekare fiyatlarının en çok artış gösterdiği illerin başında yüzde 70 ile yüzde 40 arasındaki artışlarla Samsun, Muğla, Düzce, Gaziantep ve Antalya geldi.
 
15.06.2021 15:15:00
   Emlakta rağbet deniz kenarına
   Emlakta rağbet deniz kenarına
 
M. YASİN ERKOL / DETAY HABER
 
Mayıs 2021 Emlak Endeksi verilerine göre, satılık konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği illerin başında yüzde 70 il yüzde 40 arasındaki artış oranlarıyla Samsun, Muğla, Düzce, Gaziantep, Antalya, Aydın, Balıkesir, Adana, Sakarya ve Kayseri geldi. Konut fiyatlarında en çok artış yaşanan 10 ilden 8'inin deniz kıyılarındaki iller olması dikkat çekti. İlk sırada son bir yılda yüzde 70.5 artışla Samsun yer aldı. Samsun'u yüzde 56 ile Muğla, yüzde 52.8 ile Düzce izledi. 
 
İlçelerde Sapanca ilk sırada
 
Emlak fiyatlarında yaşanan yükselişi gösteren endeks verileri, ilçelerdeki satılık konut fiyatlarındaki hareketliliği de ortaya koydu. Türkiye genelinde alıcısına son bir yıl içerisinde en çok kazandıran ilçe yüzde 75 ile Sakarya'nın Sapanca ilçesi geldi. Sapanca'yı yüzde 71.5 ile İzmir'in Urla, yüzde 70 ile Seferihisar, yüzde 69.9 ile Çeşme ilçeleri izledi. Öne çıkan diğer ilçeler ise Antalya'nın Döşemealtı, Aydın'ın Didim ve Kuşadası, Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ve Muğla'nın Bodrum oldu. Mayıs 2021 Emlak Endeksi verilerine göre İstanbul satılık konut piyasası son bir yılda yükselişe geçti. İstanbul satılık konut piyasasında dikkat çeken ilçeler Avcılar, Tuzla, Sultangazi, Adalar ve Beylikdüzü oldu. Avcılar'da konut fiyatları yüzde 52.7 artış gösterdi. Ankara, il genelinde yatırımcısına kazandırdı ve Mayıs ayında tüm ilçelerde satılık konutlarda metrekare fiyat artışı gözlendi. İlçeler bazında Etimesgut liste başında yer alırken Etimesgut'u Polatlı, Çankaya, Sincan ve Gölbaşı takip etti.
 
Konut fiyatları düşecek mi?
 
Sektör temsilcileri iller bazında son bir yılda fiyat artışında ilk sırada gelen Samsun'daki yükselişin sebebinin geçtiğimiz yıl gerçekleşen konut kredisi kampanyası olduğunu kaydetti. Geçtiğimiz sene Haziran ayında Samsun'da konut satışları bir anda 4.5 katına, Temmuz'da ise 5.5 katına çıktı. Pandemi ve artan inşaat maliyetleri sebebiyle ilde yeni konut inşaatlarının da yavaşlaması arz talep dengesinin bozulmasına sebep oldu ve fiyatlarda yüzde 70'e varan artışlar oluştu. Ancak geçtiğimiz ayki tam kapanma sonrasında bölgede inşaat faaliyetleri yeniden hareketlenmeye başladı. Arz yükseldikçe konut fiyatlarındaki bu hızlı artışın da yavaşlaması bekleniyor. Ancak fiyatlarda düşüş beklenmiyor. 
 
Yazlıklara ilgi artıyor
 
İlçelere bakıldığında ise Sakarya'nın Sapanca ilçesine doğru büyük bir yönelim var. İzmir'in Urla, Seferihisar, Çeşme ve Menderes ilçeleri, Antalya'nın Döşemealtı ilçesi, Aydın'ın Didim ve Kuşadası ilçeleri, Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesi ve Muğla'nın Bodrum ilçelerinin son bir yıl içinde değerlenmesi de yazlık bölgelere olan eğilimin önemli bir göstergesi. Deniz kıyılarına olan yatırım talebi ülkemizde hemen hemen her dönemde zaten popülerdi ancak pandemi bu talebi daha yukarılara taşıdı. Önümüzdeki yıllarda bu kadar hızlı olmasa da deniz kıyılarına olan talebin devam edeceği öngörülüyor. Dolayısıyla bu bölgeler yatırımcısına kazandırmaya devam edecek.
 


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.