HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Ermeni katliamı bir kez daha gözler önünde

09.06.2001 00:00:00
Ermeniler'in 1. Dünya Savaşı'nda Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaptıkları katliamları, Erzurum Müzesi'nde genişletilecek "Ermeni Katliamı Seksiyonu"nda bir kez daha gözler önüne serilecek.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde Ermeniler tarafından katledilen ve yapılan kazılarda ortaya çıkarılan Türkler'e ait toplu mezarlarda bulunan 264 parça obje, Erzurum Müzesi'nde sergilenecek. Bunun için genişletilecek Katliam Seksiyonu için hazırlık çalışmaları sürdürülüyor. Erzurum Müzesi'ndeki seksiyonda, Kars ve Van Müzeleri'nden getirtilen objeler de bulunacak.

Müze Müdürü Mustafa Erkmen, müzede halen Ermeni katliamına ait 138 parça obje bulunduğunu ifade ederek, Kars Müzesi'nden 55, Van Müzesi'nden de getirilen 71 parça obje ile katliam seksiyonunun daha da genişletilerek, dünya kamuoyunun dikkatine sunulacağını belirtti. Müzenin bir kısmının Ermeni Katliam Seksiyonu için yeniden düzenlenmesi amacıyla çalışmalara başladıklarını ifade eden Erkmen, katliam seksiyonunda, toplu mezarlarda ortaya çıkarılan objelerin yanısıra bilgi panolarının da olacağını ifade etti.

Kazılardan elde edilen objeler ile çeşitli belgeler ve toplu mezarların ortaya çıkarılışı ile ilgili fotoğraflar ve çizimlerle de sergi desteklenecek. Katliam seksiyonunda saç örgüsü, yüzük, muska, hançer, kül tablası, ay yıldızlı kolye, yüzük, bakır tas, hançer, kumaş parçaları, fes parçaları gibi toplam 264 parça objenin sergileneceğini kaydeden Erkmen, şunları söyledi: "Sergilenecek objelerin tümü katliama maruz kalmış Türkler'e ait kalıntılar. Hepsi Iğdır, Van, Kars ve Erzurum'da geçmiş yıllarda Dünyabasınının önünde yaptığımız kazılar ile ortaya çıkan ve Türkler'e ait olduğu belirlenen toplu mezarlardan elde edilmiştir. Ermeniler'in 1. Dünya Savaşı'nda yaptığı katliamın en iyi delilleri bunlardır."

Gerçek katliama uğrayanlar Türkler

Katliam seksiyonunun büyük bir ilgi göreceğini söyleyen Erkmen, halen müzede sergilenen katliam seksiyonunun birçok yabancı turistin de ilgisini çektiğini kaydederek, şunları söyledi:

"Müzemizde şu an sergilenen katliama ait belge ve objeler yerli turistlerin olduğu gibi yabancıların da ilgisini çekiyor. Olumlu tepki gösteren yabancı turistler olduğu gibi olumsuz tepki gösterenler de oluyor. Fakat sordukları sorulara verdiğimiz cevaplar ile Ermeniler'in yaptıkları katliam konusunda kafalarında bulunan izafi durumu ortadan kaldırıyoruz. Ermeniler'in yaptıkları katliamları inkar edenleri, açacağımız seksiyonu izlemeye davet ediyoruz. Gerçek katliama uğrayanların Ermeniler değil de, biz Türkler olduğunu görecekler ve kafalarındaki soru işaretleri ortadan kalkacaktır."logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.