HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 TEMMUZ 2022, SALI

Flaş gelişme! Türkiye NATO'yu tıkadı

NATO’nun Türkiye’ye yönelik tehditler karşısında kayıtsız kalmasına daha fazla sessiz kalmayan Ankara, Londra’da gerçekleşecek NATO Zirvesi’nde görüşülecek Baltık ülkeleri planına destek vermeme kararı aldı. Türkiye’nin talepleri kabul edilmezse zirve zorlu geçecek

28.11.2019 16:24:00
Flaş gelişme! Türkiye NATO'yu tıkadı
Flaş gelişme! Türkiye NATO'yu tıkadı
YENİ MESAJ / DETAY HABER

İngiltere'nin başkenti Londra'da 3-4 Aralık'ta düzenlenecek NATO Zirvesi'nde Rusya'dan gerçekleşebilecek bir saldırı karşısında Baltık ülkeleri Polonya, Litvanya, Litvanya ve Estonya'nın savunulması amacıyla hazırlanan askeri plan, NATO üyesi 29 ülkenin onayına sunulacak.

Zirve öncesinde üye ülkelerin tamamını Baltık ülkeleri planlına destek vermeleri için ikna etmeye çalışan NATO yönetimi, Türkiye duvarına tosladı. Ankara, Baltık ülkelerinin savunması için bu kadar gayret eden NATO'nun Türkiye'ye yönelik tehditler karşısında kayıtsız kalmasına daha fazla sessiz kalamadı.

Konuyla ilgili Perşembe günü açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "NATO tüm müttefiklerin endişelerini karşılayacak şekilde hareket etmeli. Baltık ülkeleri için istenen bizim için de istenmeli" ifadelerini kullandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani ile Dışişleri Resmi Konutu'ndaki görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Bakan Çavuşoğlu, NATO'nun Türkiye ile ilgili güvenlik planına ABD'nin itirazı hakkındaki bir soruyu cevaplarken, NATO'nun müttefiklerini koruma anlamında planlarının belirli aralıklarla yayımlandığını hatırlatarak kuzeyin Baltık ülkelerini ve güneyin Türkiye'yi kapsadığını aktardı.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "NATO'nun tüm müttefiklerin endişelerini karşılayacak şekilde hareket etmesi lazım. Güvenlik endişelerini karşılamada bazı ülkeler itiraz ederse bu kez NATO içinde birlik olmaz. NATO içinde kararlar zaten konsensüsle olur. Biz Baltık ülkelerine yönelik NATO'nun mukabele planına karşı değiliz ama Baltık ülkeleri için istenenin bizim için de istenmesi lazım. Biz de müttefikiz. Bunun görüşmelerini sürdürüyoruz. NATO Genel Sekreteri'nin bazı teklifleri oldu. Onu müzakere ediyoruz. Kendi aramızda da Milli Savunma Bakanı'mız ve askerlerimizle, bizim arkadaşlarımızla yine görüşmeler var. Sayın Cumhurbaşkanı'mıza arz edeceğimiz konular var. NATO Liderler Toplantısı öncesi bu konularda bazı adımları karşılıklı atmak istiyoruz. Neticede farklı görüşler olabilir. Önemli olan orta yolun bulunmasıdır. Biz de bu çaba içindeyiz."

Reuters haber ajansı da önceki gün ismini açıklamadığı bir Türk Dışişleri yetkilisine dayandırdığı bir haberinde, NATO tarafından Türkiye'nin savunma planı açıklanmadığı takdirde Ankara'nın Baltık ve Polonya için hazırlanan savunma planının da açıklanmasını veto edeceğini duyurdu.

Türkiye ne istiyor?

NATO'nun en büyük ikinci ordusuyla ittifakın güçlü üyesi Ankara, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG ile Suriye'nin kuzeyindeki mücadelesinde NATO'nun Türkiye'ye daha fazla siyasi destek vermesini istiyor. Bu çerçevede Türkiye, NATO'dan ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) omurgasını oluşturan YPG'yi resmi olarak terör örgütü olarak tanımasını talep ediyor.

NATO çıkmazda

3-4 Aralık'ta Londra'da düzenlenecek zirve öncesinde gelen bilgilere göre NATO, Türkiye'nin savunmasına ilişkin plana destek vermeyi kabul etmiş durumda. Bu savunmaya Türkiye'nin güneyindeki Suriye sınırından bir saldırı olması da dahil.

Ancak Türkiye'nin YPG'nin Ankara için bir terör tehdidi olarak tanınmasını da kapsayan planının kabulünde ABD kaynaklı bir sıkıntı var. Zira ABD'nin desteğini çekmesi üzerine NATO üyesi diğer ülkelerin de YPG'nin terör örgütü sayılmasına karşı çıktığı ifade ediliyor.

Stoltenberg'ten ikna turları

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Londra'daki zirvede tıkanıklığın aşılması için Türkiye'ye ilişkin savunma planı konusunda üye devletler arasında orta yolu bulmaya çalışıyor.

Ancak uzmanlar YPG'nin terör örgütü kabul edilmesi konusunda ABD'nin inadının kırılmasına zor gözüyle bakıyor. Bu durum da geri adım atacak tarafın yine Ankara olacağı konusunda herkes hemfikir.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekatı, terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadeleye zarar vereceği gerekçesiyle NATO müttefikleri tarafından kınanmıştı. Türkiye ABD destekli YPG dahil olmak üzere bölgedeki tüm teröristlere karşı mücadele etmeyi sürdüreceğini söyleyerek bu endişeleri reddetmişti.

AŞAĞIDAKİ VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

28.11.2018, 28.11.2017, 28.11.2016, 28.11.2015, 28.11.2014, 28.11.2013, 28.11.2012, 28.11.2011, 28.11.2010, 28.11.2009, 28.11.2008, 28.11.2007, 28.11.2006, 28.11.2005, 28.11.2004, 28.11.2003, 28.11.2002, 28.11.2001, 28.11.2000


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.