HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Fransa'da rüşvet skandalı büyüyor

19.06.2001 00:00:00
Fransa'da yolsuzluk suçundan yargılanan ve 30 ay hapis cezasına çarptırılan Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Roland Dumas'ın itirafları, kamuoyunu ve siyaset dünyasını derinden sarsmaya devam ediyor. Dumas'ın, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, Doğu Almanya'daki eski petrol rafinerisi Leuna'nın, 1992 yılında ELF petrol şirketi tarafından satın alınması sırasında verilen komisyonlardan, Fransa eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın ve Elysee Sarayı'ndaki yardımcılarının haberdar olduğunu bildirmesi, dün geniş yankı uyandırdı.

Dumas, gazeteye verdiği demeçte, "Mitterrand, benimle yaptığı görüşmelerde, Avrupa'nın gelecekteki inşasının Fransa ve Almanya'nın katkılarıyla olacağını belirterek, bu çerçevede Helmut Kohl'e çok güvendiğini söyledi. Komisyonlar, Kohl'e yardım etmek için kullanılmışolabilir, bunu o dönem Elysee Sarayı'nda görevli Hubert Vedrine ve Elizabeth Gugigou'nun da bildiğini düşünüyorum" demişti.

Vedrine'in tepkisi

Mitterrand'ın cumhurbaşkanlığı sırasında, Elysee Sarayı'nda Özel Kalem Müdürü, şu anda ise Dışişleri Bakanı olan Hubert Vedrine, Dumas'ın açıklamalarından saşkınlığa uğradığını söyledi.

Vedrine, petrol rafinerisinin satışı sırasında komisyon verildiği yolunda kendisinin Elysee Sarayı'nda görev yaptığı dönemde hiçbir şey duymadığını belirtti.

Firkateyn satışında yolsuzluk

Dumas, Le Figaro'ya verdiği demeçte, doğu Alman rafinerisinin satın alınması dışında, Tayvan'a fırkateyn satılması sırasında verilen komisyonlarla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Adalet eski Bakanı Elizabeth Gugigou'yu, yolsuzluğun gerçek sorumlularını korumakla suçlayan Dumas, yargının özellikle Tayvan'a frikateyn satışındaki yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili soruşturmayı sonuna kadar götürmediğini iddia etti.

Dumas, bu satışla ilgili 500 milyon dolara yakın komisyonun bazı politikacılara ve ilgili çevrelere verilmiş olabileceğini belirterek, "Komisyonun kime verilmiş olduğu konusunda bazı düşüncelerim var, komisyonu alanlar da benim onları tanıdığımı biliyorlar" şeklinde konuşarak, üstü kapalı tehditte bulundu. Roland Dumas, Fransa eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın bu verilen komisyondan haberdar olduğunu söyledi ve "Mitterrand, bunu Fransa'nın iyiliği için yaptı, gereksiz olduğunu düşünseydi buna izin vermezdi" şeklinde konuştu. Paris Mahkemesi, ELF şirketinden rüşvet ve Tayvan'a fırkateyn satışı sırasında komisyon almakla suçlanan Dumas'ın 24 aylık cezasını tecil etmiş, geri kalan 6 ay için ise cezaevinde yatmasını kararlaştırmıştı.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.