HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Futbolcu korunuyor; ya futbol?

17.05.2001 00:00:00
Nereden nereye geldik. Futbolcuların iki yıllık yaptıkları sözleşmelerden bonservis bedellerinden, Avrupa Birliğinin getirdiği yeni yöntemlere.

Şimdi futbolcular ülkeden ülkeye transfer olurken, eğer sözleşmeleri bitmişse bonservis bedelleri talep edilemiyecek. Bunun da anlamı büyük. Artık futbolcularla uzun süreli sözleşmeler gündeme geliyor. Yabancı futbolcu transfer ettiğiniz zaman uzun süreli transfer yapacaksınız ki, o arada talibi çıkarsa bonservis bedeli alabilelim diye. Uzun süreli sözleşmelerin bir başka etkisi futbolcuların kulüplerinde yıllar yılı kalacağı anlamına geliyor. Öyle anlaşılıyor ki bundan sonra takımlarda aynı kadroları yıllar yılı izleyebileceğiz.

Bu iyi mi, kötü mü zaman gösterecek gibi görünüyor. Sanıyoruz ki, futbolun heyecanını bir ölçüde kaçıracak gibi. Genç futbolculara da prim verecek gibi algılanıyor.

Futbolun kendine özgü bir yapısı var. Avrupa Birliği, futbolcular için temel felsefesinde olan serbest dolaşımı getirirken ve futbolcuları burada koruma şemsiyesi altına alırken, futbola kötülük edecek gibi görünüyor. Transfer edilen futbolcuları salt bir işçi gibi düşünemezsiniz. Bunlar takım oyunu içinde birbirlerini tamamlayan görüntüler verirler. Ayrıca futbolcu monoton bir şekilde vida sıkan bir işçi ile aynı kefeye koyulamaz. Bu sene transfer olduğu bir takımda başarısız olabilir ama, uyum sağladığı diğer takımda daha faydalı sonuçlar alabilir. Dolayısıyla Avrupa Birliğinin futbolcular lehine olmayacak yeni uzlaşma noktalarını FİFA ile birlikte araştırıp bulmasını diliyoruz.
 
Akın Göksu / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.