HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Gençlik nereye?

20.06.2001 00:00:00
15 Haziran'da okullarımız, eğitim-öğretime ara vererek yaz tatilini başlattı. Yaklaşık 3 aylık bir süre yaz tatili olarak geçirilecek. Ancak, bu okullu çocuklar ve gençler ciddi bir projeye sahip değiller.

Dini konularda yapılacak yaz kursları bastı altına alınmış durumda. Yıllardan beri süre gelen mahalle kursları engelli.

Mesleki kurslar, bedeni ve ruhsal eğitim projeleri de yok. Spor olarak sadece tozlu ortamlarda oynanan futbol söz konusu.

Tahsilini tamamlayan gençlerin iş bulamaması, ne devlet ve ne de özel sektörün yeterli imkanı bulunmaması, öğretimin önündeki en büyük engel.

Bazı TV ekranlarındaki sefahat alemleri gençleri değişik psikolojiye taşıyor. Bu milletin yıllardan beri onayını alamamış bazı işler gençliğin önüne meslek olarak çıkıveriyor. Mankenlik, modellik ve benzeri işler kolay yoldan para kazanma vasıtası olarak görülüyor. Hiçbir ölçünün geçerli olmadığı bu saha, gençliğimiz için ciddi bir tehlike.

Devletin Anayasal görevlerinden biri; gençleri eğitmek ve korumak olduğu halde, bu kaosu nasıl aşacağız?

Evet fertler, aileler, kurumlar ve nihayet devlet planında düşünmek lazım. Bu problem nasıl aşılacak. Gençler bilgi, beceri, ideal olarak nasıl biraz daha ileri taşınacak?

Yöneticisi, yönetileni, velisi, öğretmeni, hatta öğrencisi etraflıca düşünmek zorundadır. Gençliğin önü açılmalıdır. Dini kurslar öcü olmaktan çıkarılmalı, sembolik paralarla part-time işler oluşturulmalı, spor için imkanlar zorlanmalıdır. Televizyonlar, radyolar, gazete ve dergiler milli kimliğimize uymayan yayın ve görüntülerden arındırılmalıdır. Çok dar imkanlarda yaşamak zorunda olan gençliğin önüne, aşırı ve renkli bir hayat yaşayan kesimler örnek olarak çıkarılmamalıdır.

Yasakçılık iddiasıyla baskıya alınan devlet ve aile büyükleri artık vazifelerini hatırlamalıdır. Örfümüze, adetimize, inancımıza uymayan şeyler, "hürriyet" adına feda edilmemelidir. Gençliğimiz paparazi programlarının taklitçisi olmamalıdır.

Artık Kur'an kursları serbest bırakılsın, spor okulları yaygınlaştırılsın, morali yüksek, ideali olan bir gençlik hedeflensin. Aksi halde, ebeveyni ile kavga eden, uyuşturucu müptelası, ahlaki değerleri kaybolmuş bir gençlik zuhur eder ki; bu akıllı varlık en büyük tehlike haline gelir.

O zaman hapishanelerden hapishane seç. F tipi olsun, isterse başka tip.

Bu durum milli bir zaaftır ki kaçınılmaz sonuç milletin yok olmasıdır.

Tarihi ve gücü belli olan Türk milleti hedefsiz, projesiz, plansız kalmamalıdır. Topyekün millet olarak bir muhasebe yapılmalı ve çözüm üretilmelidir.
 
Baki Bektaş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.