HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Hazar statüsünde anlaşma yok

17.06.2001 00:00:00
Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, diğer 4 ülkenin dışişleri bakan yardımcılarıyla toplantının sonuç bildirisini imzaladıktan sonra yaptığı açıklamada, görüşmelerin devamı konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

Halefov bildiride, Ekim ayında yapılacak Hazar'a kıyıdaş ülkeler zirve toplantısının gündemini oluşturan konularla, söz konusu zirvede imzalanması öngörülen ortak bildiride yer alacak maddelerin yer aldığını anlattı. Halefov, zirveden önce dışişleri bakan yardımcılarının Eylül ayında Kazakistan'ın başkenti Astana'da bir kez daha toplanacaklarını söyledi.

Halefov bildiride, görüşmelerinin temelinde Hazar'ın hukuki statüsünün bulunduğunun kaydedildiğini ve sorunun çözümü sürecinde bu tür görüşmelere etkinlik kazandırılmasının öneminin vurgulandığını bildirdi.

Görüşmeler sürecinin uzun ve kapsamlı olduğuna işaret eden Halefov, gelecekte ortak bir çözümde birleşme konusunda ümitli olduklarını da kaydetti.

Azebaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan cumhurbaşkanları, Ekim ayında Türkmenistan'ın başkenti Askabat'ta bir araya gelerek Hazar'ın hukuki statüsünü ele alacaklar. Zirveden sonra ortak bir bildirinin imzalanması bekleniyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]mesaj.com.tr [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.