HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Hindistan nasıl bu hale geldi?

05.05.2021 00:00:00
'Hindistan nasıl bu hale geldi?' seslendirme dosyası:

Tüm dünyaya 1.5 yılı aşkın bir süredir kabusu yaşatan koronavirüs salgınında Hindistan çok vahim bir durumda. 

1 milyar 366 milyonluk nüfusuyla Çin'in ardından dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan'da yeni vaka sayısının Şubat sonunda doğru 9 binler seviyesine düşmesine aldanan Başbakanı Narendra Modi hükümetinin, salgının üstesinden gelindiğini sanarak rehavete kapılması, ülkede vaka ve can kayıplarının rekorlar kırmasına neden oldu. 

Salgının ciddiyetinin farkında olmayan Başbakan Modi'nin, katıldığı siyasi mitinglere devam etmesi ve milyonlarca kişinin katıldığı Hinduların kutsal kabul ettiği Kumb Mela festivalinin düzenlenmesine izin vermesinin ardından Mart ayı ortasında artışa geçen vaka sayısı, şimdi günlük 400 bin yeni vakaya kadar yükselmiş durumda. 400 bin vaka ile rekor kırılan Hindistan'da aynı günlerde 3 bin 689 kişi hayatını kaybetti ve ölümler de rekor kırdı. 

Hindistan'ın bu salgın karşısında düştüğü bu acziyet insanı hayrete düşürüyor. Zira tek başına Hindistan dünyada üretilen aşıların yüzde 60'nın üreticisi konumunda.

Ülkenin ilaç denetleme kurumu, Oxford Üniversitesi'nin Astra Zeneca ile beraber ürettiği Covishield aşısına ve yerel bir şirket olan Bharat Biotech'in ürettiği Covaxin aşısına geçen yılın sonlarında onay vermişti. 

Aşıların onaylanmasının ardından dünyanın en büyük aşılama kampanyasını gerçekleştireceği duyurulan Hindistan, bu yılın Temmuz ayı itibarıyla 300 milyon kişinin aşılanmasını hedefliyordu. Ancak şu ana kadar toplamda 154 milyon aşı yapılmış durumda. Ülkede ikinci doz aşılarını olanların sayısı ise 28 milyon. Bu sayının genel nüfusa oranı yalnızca yüzde 2. 

Hastanelerde yer kalmayan, oksijen desteği verilemediği için her gün onlarca insanın öldüğü ülkede salgınla mücadelede tam bir fiyasko yaşanmasının sorumlusu olan hükümete sert eleştiriler yöneltiliyor. 

Aşı sıkıntısı yaşanmasından hükümeti sorumlu tutan aşı üreticisi Hindistan Serum Enstitüsü Başkanı Adar Poonawalla, Modi hükümetinin, koronavirüs salgınında ikinci dalganın başladığı Mart ayına kadar şirketine büyük çaplı aşı siparişi vermediğini açıkladı. 

Koronavirüs vakalarının düştüğü Ocak ayında yetkililerin ikinci dalga beklentisinde olmadığını söyleyen Poonawalla, "Herkes Hindistan'ın salgını kontrol altına aldığını düşünmüştü" dedi. 

Siyasi yöneticileri koronavirüsle mücadelede rehavete kapılmakla, siyasi çıkarlarını sağlık krizinin önünde tutmakla ve salgınla mücadele politikasında şeffaf olmamakla suçlanan Hindistan'la Türkiye sizce de pek çok noktada birbirlerine çok benzemiyorlar mı?

Türkiye olarak bugün dünyanın en büyük aşı üreticisi değiliz, ancak faaliyette olsaydı çoktan yerli aşımızı üretmiş olacak olan Dr. Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü'nün kapısına 2 Kasım 2011'de kilit vuran ülke biz olduk. 

Türkiye'de belki mitingler olmadı ama 'lebalep kongreler' oldu.

Hindu festivali Kumb Mela olmadı ama sosyal mesafenin sıfıra indiği binlerce kişinin katıldığı cenaze törenleri yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor.

Şeffaf olmamak konusunda ise kimse Türkiye'deki siyasilerin eline su dökemez. Toplam vaka sayısını öğrenebilmemiz için bile aylar geçmesi gerekti.

Yani Hindistan'la Türkiye salgınla mücadele konusunda benzer hataları yapmış iki ülke olarak öne çıkıyor. 

Ancak Hindistan'ın yapmadığı hataları da yapıyoruz. 

Bu hatalar zincirinin son halkası 15 ülkeden Türkiye'ye gelecek turistlerden PCR testi istenmeme kararı oldu. 

Bu karardan sonra İngiltere, Pakistan'dan gelen vatandaşları için 1.750 sterlin karşılığında 10 günlük zorunlu karantina kararı alması üzerine, bu turistlerin bu süreyi kısıtlama getirmeyen Türkiye'de istedikleri gibi dolaşarak geçirdikleri ortaya çıktı. 

Virüsün varyantlarının hızla yayıldığı bir dönemde turistlerden gelecek döviz geliri için Türkiye'nin gardını bu kadar düşürmesi bize önümüzdeki aylarda büyük bedel ödetecek gibi görünüyor.

 
Orhan Dede / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.