HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Hitler'in üç sırrı hala çözülemedi

 
Dünyayı İkinci Dünya Savaşı'na sürükleyerek 12 milyonu Alman olmak üzere yaklaşık 70 milyon insanın ölümüne yol açan Hitler'in yaşamına ilişkin üç kritik detay hâlâ cevap bekliyor.
 
18.05.2021 14:00:00
 Hitler'in üç sırrı hala çözülemedi
 Hitler'in üç sırrı hala çözülemedi
 
Bu yıl Mart ayında Hitler'in 18 yaşına kadar yaşadığı Avusturya'nın Linz kentindeki bir evin tavan arasında, Nazi Almanya'sın lideri (Führer) Adolf Hitler'in babası tarafından yazılan çok sayıda mektup bulundu. El yazısıyla yazılmış yaklaşık 30 mesaj, Führer'in diktatörlük alışkanlıklarının arka planı hakkında ipuçları verdi. Yazışmalar Linz Üniversitesi Tarih Profesörü Roman Sandgruber tarafından yayınlandı. Baba Hitler hakkındaki kıt bilgilerle birlikte yeni ortaya çıkan 31 mektubu birleştiren Sandgruber, böylece Alois Hitler ile ilgili "Hitler'in Babası: Oğlu Nasıl Bir Diktatör Oldu" isimli ilk biyografiyi kaleme aldı. Alois Hitler ve Adolf Hitler hakkında 1914'e kadar neredeyse hiç bilgi bulunmuyordu. Mektuplar bu noktaya ışık tutuyor. 1895'te Gümrük Müdürü Alois Hitler, Yukarı Avusturya'da Lambach yakınlarındaki Hafeld'de bir devlet çiftliği satın aldı. 20 hektarlık arazinin satıcısı Josef Radlegger'di. Böylece Hitler ailesinin mali durumu hakkında özellikle de emlak işleriyle ilgili detay veren bir bilgi tespit edildi. 
Tüm mektuplar 1895 tarihli ve demiryolu işçisi Josef Radlegger'e gönderilmiş. Mektuplara göre, Alois Hitler bir rüya gördü. Gümrük memuru olarak kariyerinin sonunda arazi sahibi olmak için bir mülk satın almak istedi. Ancak okula burada giden Adolf, ilkokulda başarısız oldu.
 
Hitler nasıl bir kişilikti?
 
Sandgruber, yazışmalardan 1889'da doğan Adolf Hitler'in 1900'larda zaten bir milliyetçi olduğu, ırkçı ve sosyal Darvinizm'in yanı sıra din karşıtı ve antidemokratik fikirleri paylaştığı sonucunu çıkarıyor.
Tarihçi, Sandgruber şunları söyledi: "Adolf Hitler, kendisine babasını örnek aldı. Oğlunun imzası, babasının imzasından neredeyse ayırt edilemiyor. Ancak Adolf sık sık babasıyla da ayrı düşüyor, hatta artık onu dinlemek istemiyor. Sanatçı olmak istiyor. Aynı zamanda sağa kayan siyaset konusunda da daha tutkulu." Yeni bulunan mektuplar, Adolf Hitler'in biyografisini yeniden yazmayı gerektirmiyor. Bununla birlikte Führer'in konumuna bazı ilginç dokunuşlar katıyor. 
 
Ve üç sır
 
Cevap bekleyen üç sırra gelince, bunlar şöyle:
1. Hitler'in büyükbabası kimdi?
2. Neden neredeyse 40 yaşındayken babası, Schicklgruber soyadını Hitler olarak değiştirdi ve niye o zaman gayri meşru doğum gerçeğini meşrulaştırmayı çalıştı?
3. Ailede Hiedler veya Hüttler yazımı yaygınsa, Hitler soyadı nasıl ortaya çıktı?
Tarihçi Sandgruber, defalarca gündeme gelen bu sorulara cevap veremeyeceğini dürüstçe itiraf ediyor. RECEP BAHAR
 


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.